Trzy medale pływaków Salos Cortile w Opolu

SAW
Ekipa Salosu Cortile na mistrzostwach w Opolu.
Ekipa Salosu Cortile na mistrzostwach w Opolu. archiwum klubu
Udanie zaprezentowali się na olimpiadzie młodzieży pływacy Salosu Cortile Kielce. Zdobyli trzy medale.

W mistrzostwach które były jednocześnie mistrzostwami polski Juniorów 17 i 18-latnich, czwórka reprezentantów kieleckiego klubu aż dwunastokrotnie kwalifikowała się do finałów A lub uczestniczyła w seriach głównych zawodów rozgrywanych w Opolu. Dwukrotnie w trakcie trzydniowej rywalizacji na podium stawał Dominik Bujak. Wywalczył srebrne medale na 400m stylem zmiennym (4:28,92) oraz na dystansie o połowę krótszym (2:05,59). Wynik uzyskany w konkurencji 200m stylem zmiennym to nowy rekord okręgu w kategorii seniorów i juniorów 17,18-lat. W trzecim swoim starcie na mistrzostwach, uzyskując 2:06,44 na 200m stylem motylkowym, Dominik zajął 11 lokatę i poprawił rekord okręgu w kategorii juniorów 17-letnich. Trzeci medal w mistrzostwach dla Salosu Cortile Kielce i wywalczył Kasper Kijewski na 100 metrów stylem grzbietowym uzyskując 0:56,84. Kasper także w konkurencjach 50m i 200m stylem zmiennym bliski był wywalczenia medalowej pozycji. W obu startach rywalizację ukończył na czwartym miejscu (na 50m - 0:26,86 , a na 200m - 2:05,37). Wyniki uzyskane w konkurencjach 50m i 100m stylem grzbietowym to nowe rekordy okręgu w kategoriach juniorów 17 i 18-letnich. Z kolei wynik uzyskany na dystansie 200 metrowym to rekord okręgu wśród siedemnastolatków.

Także koleżanki klubowe Dominika i Kaspra Paulina Rogowska i Aleksandra Tomaszewska zaprezentowały wysoką formę. Paulina czterokrotnie kwalifikowała się do finałów A, a dwukrotnie w ich trakcie była bardzo bliska zdobycia medalu. Rywalizację w konkurencjach 100m oraz 200m stylem dowolnym kończyła na czwartym miejscu. Na 100m uczyniła to uzyskując wynik 0:58,58, a na 200m z wynikiem 2:06,41. Z wynikiem lepszym od rekordu okręgu seniorów i juniorów 18-letnich, na szóstym miejscu kielczanka sklasyfikowana została na 50m stylem motylkowym (0:28,86), a na dystansie 800m stylem dowolnym (9:31,86) była dziesiąta.

Trzy starty w mistrzostwach i trzy finały A, to wynik Aleksandry Tomaszewskiej w mistrzostwach. Zawodniczka Salosu na szóstym miejscu ukończyła rywalizację na dystansie 100m stylem motylkowym (1:04,08), na 200m motylkiem (2:24,23) była siódma, a na dystansie 50m stylem motylkowym (0:29,52) dziesiąta. Wynik uzyskany przez Olę w eliminacjach 50m stylem motylkowym (0:29,36) to rekord okręgu w kategorii juniorów 17-letnich.

Podopieczni Iwony Kijewskiej i Marcina Przytuły dobrze zaprezentowali się w mistrzostwach. Byli do nich dobrze przygotowani.
Po jednym razie do finałów A opolskich zawodów kwalifikowali się Kacper Stępniak (Korona Swim Kielce), Norbert Jaworski (Unia Busko-Zdrój) i Mateusz Rogoziński (KSZO Ostrowiec) i Dawid Jarosz (Wodnik Końskie). Stępniak był ósmy na 50m stylem dowolnym (0:24,11), Jaworski na 200m stylem klasycznym (2:28,18) był dziesiąty. Także na dziesiątym miejscu rywalizację w mistrzostwach ukończyli Rogoziński na 100m stylem dowolnym (0:54,07) i Jarosz na 400m stylem zmiennym (4:43,47).
W zawodach rywalizowało 331 zawodników ze 107 klubów.