Trzy świętokrzyskie medale na mistrzostwach Europy w karate kyokushin

saw, dor
Zuzanna Pacek była najlepsza w Pradze
Zuzanna Pacek była najlepsza w Pradze Facebook
W Pradze rozgrywane były w weekend mistrzostwa Europy w karate kyokushin kadetów, juniorów i młodzieżowców. 23 medale w tej imprezie wywalczyła reprezentacja Polski, a trzy zdobyli karatecy z województwa świętokrzyskiego. W mistrzostwach wystartowało 470 zawodników z 24 krajów.

Złoty medal w konkurencji kata kobiet zdobyła Zuzanna Pacek ze Starachowickiego Klubu Karate Kyokushin. Podopieczna trenera Sebastiana Kozieła była bezkonkurencyjna wśród kadetek.
Dwa brązowe medale wśród kadetów zdobył Piotr Węgliński z Klubu Karate Morawica. Podopieczny Andrzeja Horny był trzeci w kata i trzeci w kumite w wadze do 65 kg. W walce o finał w kumite przegrał z Litwinem.

- To wielki sukces Piotrka i naszego klubu, bo żaden inny z Polski nie zdobył dwóch medali w kategorii kadetów – cieszył się Andrzej Horna.
W Pradze walczyły jeszcze dwie jego podopieczne. Laura Sitek z Piekoszowa startująca podobnie jak Piotr w kata i kumite nie zdobyła medalu w żadnej konkurencji. Laura stoczyła 2 walki wygrywając pierwszą, natomiast Oliwia Skiba z Morawicy po bardzo wyrównanym pojedynku niestety w końcówce uległa swojej rywalce.

Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie sportowym – mówi kielczanin Tomasz Kęćko, prezes Kieleckiego Klubu Sportowego Karate, który był wiceprzewodniczącym mistrzostw w Pradze.- Organizowała je wspólnie Polska, Litwa i Czechy. Znów pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony, choć po cichu liczyliśmy na wyższe miejsce drużynowo. W mistrzostwach nasz klub reprezentował jeden zawodnik – Mateusz Wawrzeńczyk. Rywalizował w kategorii młodzieżowców w wadze do 70 kg, radził sobie bardzo dobrze, ale przegrał walkę o wejście do strefy medalowej z Litwinem i nie zdołał stanąć na podium – dodał Tomasz Kęćko, który stoi na czele komitetu organizacyjnego wagowych mistrzostw świata, które w czerwcu 2021 roku odbędą się w Kielcach.

W Pradze było więcej świętokrzyskich akcentów, gdyż Zbigniew Zaborski ze Skarżyska-Kamiennej był jednym z trzech polskich sędziów na mistrzostwach. Na co dzień Zaborski jest prezesem Skarżyskiego Klubu Sportów Walki Kyokushin Karate Zaborek Team i w Pradze startowała również jego podopieczna – Oliwia Fornal. Rywalizowała w kategorii juniorek i przegrała walkę o wejście do strefy medalowej.

-Oliwia wygrała najpierw w dobrym stylu swoją walkę, weszła do ósemki, w której przegrała pojedynek o medal z zawodniczką ze Szwajcarii. Muszę się pochwalić, jako jedyny z Polaków sędziowałem walki półfinałowe jako główny na macie i finałowe jako sędzia punktowy – powiedział nam Zbigniew Zaborski.
W mistrzostwach startowali też zawodnicy z Koneckiego Klub Karate Kyokushin. Oliwia Małecka (waga do 60 kg przegrała walkę o medal, a Olgierd Kozielski (do 75 kg) odpadł wcześniej.

- 23 medale to dobry wynik, choć po tym czwartym miejscu drużynowo czujemy lekki niedosyt. Ale znów udowodniliśmy, że jesteśmy europejską czołówką jeśli chodzi o karate kyokushin – powiedział nam Bogdan Lubos, trener kadry Polski.
Przy okazji mistrzostw Europy odbywał się też w Pradze turniej kwalifikacyjny dla seniorek na listopadowe mistrzostwa świata open w Tokio. W Pradze kwalifikacje wywalczyły Monika Zielińska z Kolbuszowej i Marta Lubos z Tarnowskich Gór, córka trenera Bogdana Lubosa. Jesienią ubiegłego roku udział w turnieju w Japonii zapewniła sobie Agata Winiarska z Wrocławia. Z 14 zawodniczek reprezentujących Europę w mistrzostwach open w Tokio, walczyć będą trzy Polki.