Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turcja krainą Mikołaja

Marzena Kądziela
Pomnik szlachetnego biskupa Mikołaja stoi przed bazyliką w tureckim mieście Demre.
Pomnik szlachetnego biskupa Mikołaja stoi przed bazyliką w tureckim mieście Demre. M. Kądziela
Prawdziwa kraina świętego Mikołaja to wcale nie Laponia, lecz Turcja. Sam biskup nigdy nie widział renifera, śniegu i nie podróżował saniami.

Święty Mikołaj urodził się w Patarze w IV wieku naszej ery, ale większość swego życia spędził w Myrze. To właśnie od starożytnego miasta nad Morzem Śródziemnym, na południu dzisiejszej Turcji, zaczęła się jego legenda.

Mikołaj, pełniąc funkcję biskupa, starał się pomagać biednym. Pewnego dnia usłyszał, jak w jednym z domów spierają się trzy panny na wydaniu, których ojciec nie miał pieniędzy na posag dla żadnej z nich. Jakież było zdziwienie dziewcząt, gdy w wigilię Bożego Narodzenia przez okno wpadła wypchana złotem sakiewka, której zawartość wystarczyła na wyprawienie za mąż najstarszej siostry. Następnego roku biskup Mikołaj wrzucił drugą sakiewkę dla kolejnej dziewczyny.

2 tysiące

2 tysiące

Około 2 tysięcy złotych trzeba zapłacić za dwutygodniowe wczasy w Turcji, podczas których będzie wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć miejsca związane ze świętym Mikołajem.

SKĄD SKARPETA?

Na trzecie święta, gdy biskup był gotów pomóc najmłodszej, okno było zamknięte. Sprytny duchowny poradził sobie jednak - wdrapał się na dach i wrzucił sakiewkę przez... komin. Prezent wpadł do suszącej się nad kuchnią pończochy, stąd praktykowany w niektórych krajach zwyczaj wkładania bożonarodzeniowych upominków do pończoch i skarpet.

CO WARTO ZOBACZYĆ

Przez ponad sześć wieków szczątki biskupa spoczywały w grobowcu w bazylice w tureckiej Myrze, aż w XI wieku postanowili wykraść je żeglarze z włoskiego miasta Bari. Nieliczne kości, których nie zabrali, można obecnie oglądać w muzeum w tureckiej Antalyi.

Myra nosi obecnie nazwę Demre, a bazylika Świętego Mikołaja, po turecku Noel Baba, od kilkunastu lat jest poddawana renowacji. Zbudowano ją w III wieku, a świętego Mikołaja pochowano tam w 343 roku. Kościół pełnił później funkcję bizantyjskiej bazyliki. Zmienił ją znacznie car rosyjski Mikołaj I. Niestety, z roku na rok budowla popadała w coraz większą ruinę, aż do lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to wzniesiono rusztowania i rozpoczęto prace konserwatorskie. Pusty grobowiec Mikołaja jest dobrze zachowany i można go obejrzeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie