Tureccy i słowaccy goście w stąporkowskiej szkole

  Tureccy i słowaccy goście w stąporkowskiej szkole

  MiK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Goście stąporkowskiej szkoły w Krakowie

  Goście stąporkowskiej szkoły w Krakowie ©Archiwum szkolne

  Uczniowie z Turcji i Słowacji gościli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnyh im. Stanisława Staszica w Stąporkowie. To partnerzy stąporkowian we wspólnie realizowanym programie unijnym Comenius.
  Goście stąporkowskiej szkoły w Krakowie

  Goście stąporkowskiej szkoły w Krakowie ©Archiwum szkolne

  Unijny projekt Comenius realizowany jest pod hasłem "Kuchnie narodowe jako ostoja tradycji". Ale w programie wycieczki partnerów z Turcji i Słowacji nie zajmowano się wyłącznie kuchnią. Od razu po przylocie do Warszawy goście mogli zwiedzić Stare Miasto, dopiero potem przyjechali do Stąporkowa, gdzie po powitaniu przez dyrektor Hannę Rzepkę udali się na nocleg. Uczniowie do domów swych rówieśników, nauczyciele do hotelu Lacona.
  - Następny dzień przedstawiciele szkół partnerskich spędzili w naszej szkole - relacjonuje dyrektor Hanna Rzepka.
  - Pierwszy punkt działań projektowych dotyczył zapoznania gości ze szkołą. Następnie przedstawione zostały prezentacje multimedialne, dotyczące potraw narodowych oraz kalendarz (jako produkt) na kolejny rok z fotografiami potraw polskich.

  ZALEWAJKA, SCHABOWE, SERNIK...

  W szkole zostały również zorganizowane warsztaty kulinarne, na których przygotowano potrawy charakterystyczne dla poszczególnych państw. Stąporkowscy uczniowie wraz z opiekunami przyrządzili: zalewajkę, kotlety schabowe z surówką z kiszonej kapusty, naleśniki z serem i jabłkami, sałatkę jarzynową oraz sernik.

  Przedstawiciele Słowacji przygotowali haluszki, które serwowali z bryndzą i smażonym boczkiem oraz gęstą śmietaną, natomiast delegacja z Turcji przygotowała kisir (sałatkę z kaszą burgur) oraz irmik helvasi (czyli chałwę z kaszy manny).

  Po warsztatach kulinarnych, na których panowała przyjazna i ciepła atmosfera, odbyła się degustacja potraw w sali udekorowanej na styl polskiej kultury ludowej.

  GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE I WYPIEK CHLEBA

  Następnego dnia delegacja gości wraz z uczniami ze Stąporkowa oraz koordynatorką projektu Małgorzatą Góral, udała się na wycieczkę po Górach Świętokrzyskich, gdzie zobaczyli goście zobaczyli: gołoborze, Klasztor na Świętym Krzyżu, osadę średniowieczną we wsi Huta Szklana, Kielce oraz Dęba Bartka w Zagnańsku.
  Tego samego dnia, po powrocie do Stąporkowa, nasi goście udali się do piekarni "Rozeta" Roberta Dziubińskiego, gdzie zapoznali się z pracą piekarzy i wypiekiem chleba.

  Była też wycieczka do Krakowa gdzie m.in. zwiedzili Kościół Mariacki, Stary Rynek z atrakcjami - Bramą Floriańską i Barbakanem, Sukiennice oraz Wawel.

  - W czwartek nasi goście wzięli udział w XIII Powiatowym Sympozjum Ekologicznym, po którym nastąpiło spotkanie z władzami powiatu koneckiego, na które przybył Andrzej Lenart - wicestarosta konecki oraz Krzysztof Stachera, naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym - kontynuuje pani dyrektor. - Rozmowa dotyczyła porównania systemu szkolnictwa w Polsce, Turcji i Słowacji. Przebiegała ona w ciepłej i serdecznej atmosferze. Od władz powiatowych delegacja gości z zagranicy otrzymała prospekty, pt. "Nad Czarną i Kamienną" w języku angielskim, czarownice koneckie oraz albumy o województwie świętokrzyskim. Natomiast ZSP w Stąporkowie, przyjaciołom z Turcji i Słowacji przekazał materiały i książki o Polsce oraz o regionie świętokrzyskim, kalendarze kulinarne z przepisami w języku polskim i angielskim wykonane przez uczniów.

  Po południu goście udali się do Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze, a następnie do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, które na zwiedzających wywarło duże wrażenie. Piątek to dzień pożegnań z przyjaciółmi z Turcji i Słowacji oraz powrotów do swoich krajów.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Wideo

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone