Twój Ruch zamiast Ruchu Palikota. Zobacz jak będzie...

  Twój Ruch zamiast Ruchu Palikota. Zobacz jak będzie zorganizowany w Świętokrzyskiem

  Paweł WIĘCEK wiecek@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Twój Ruch zamiast Ruchu Palikota. Zobacz jak będzie zorganizowany w Świętokrzyskiem
  Partia Janusza Palikota zmieniła nazwę i dokonała korekty swojego programu. Wszystko inne zostaje po staremu.
  Twój Ruch zamiast Ruchu Palikota. Zobacz jak będzie zorganizowany w Świętokrzyskiem
  - Twój Ruch to ugrupowanie, które będzie skuteczniej walczyć o poparcie wyborców. Kwestie światopoglądowe schodzą na dalszy plan. Stawiamy na gospodarkę, służbę zdrowia i emerytury - mówi świętokrzyski poseł Sławomir Kopyciński. Politolodzy nie wróżą temu projektowi sukcesu.
  Ruch Palikota przestał istnieć w niedzielę, kiedy odbył się kongres założycielski partii Twój Ruch. Trzonem nowej formacji jest oczywiście Ruch Palikota.
  Do inicjatywy przyłączyły się ponadto stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus kierowane przez europosła Marka Siwca oraz Racja Polskiej Lewicy, której szefem jest świętokrzyski poseł Jan Cedzyński. Na czele Twojego Ruchu stanął poseł Janusz Palikot. Polityk zdradził, iż nazwę formacji wymyśliła znana satyryczka Maria Czubaszek.

  ZMIANY I BEZ ZMIAN

  Zdaniem świętokrzyskiego posła Twojego Ruchu Sławomira Kopycińskiego rezygnacja z nazwiska lidera w szyldzie partii pozwoli stworzyć dużo szerszy front centrolewicowy. Jak podkreśla, nowe ugrupowanie inaczej niż Ruch Palikota rozłoży akcenty w swoim programie politycznym.
  - Po pierwsze gospodarka, służba zdrowia i emerytury. Oczywiście pozostałe punkty światopoglądowe jak in vitro, związki partnerskie, legalizacja marihuany, antyklerykalizm czy idea świeckiego państwa zostają, ale schodzą na dalszy plan - wyjaśnia poseł Kopyciński.

  Nie zmieni się natomiast praktycznie nic pod względem organizacyjnym oraz personalnym. Członkowie partii tworzących Twój Ruch mają w najbliższym czasie oficjalnie wstąpić do nowego ugrupowania. Szefową Twojego Ruchu w Świętokrzyskiem nadal będzie obecna przewodnicząca Ruchu Palikota - Małgorzata Marenin. Powołanie zostanie natomiast nowe ciało, Rada Wojewódzka. - Z kompetencjami dotyczącymi na przykład rekomendowania kandydatów do sejmiku województwa i europarlamentu - mówi Sławomir Kopyciński. Fotel szefa tego gremium obejmie Włodzimierz Stępień, dotychczas koordynator Europy Plus w regionie.

  FAŁSZYWY RUCH

  Zdaniem doktora Witolda Sokały, politologa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, po Twoim Ruchu trudno oczekiwać nowej jakości. - Nazwa jest fajna, ale ruch fałszywy. Stoją za tym same zgrane twarze. Palikot pokazał tyle różnych wcieleń, że trudno uwierzyć, że to będzie prawdziwe. Pozostali politycy tworzący ugrupowanie także mieli swoje pięć minut i nic specjalnego nie pokazali. Chcę jednocześnie zaznaczyć, że partia podnosi wiele kwestii, które trzeba rozwiązać: obyczajowych, relacji państwo-obywatel, wolność działalności gospodarczej i ułatwienia dla przedsiębiorczości. Wątpię natomiast, czy duża grupa wyborców uwierzy, że ci politycy wspólnie rozwiążą te problemy - mówi Witold Sokała.

  Podobnie nową inicjatywę polityczną ocenia profesor Agnieszka Kasińska-Metryka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - To nie jest dobry ruch. Działania marketingowe są zbyt widoczne nawet dla laika. Mimo że nazwa jest nośna, sam szyld to za mało. Musiałyby pójść za tym treści programowe i zmiana zasobów kadrowych, ale ani na jedno, ani na drugie się nie zanosi. To nowe opakowanie, ale dotychczasowa zawartość - mówi Agnieszka Kasińska-Metryka.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia