Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień dla hetmana. Wielka uroczystość religijno-patriotyczna w Czarncy

Rafał Banaszek [email protected]
Zaproszeni goście na oficjalnych obchodach w Czarncy, które odbyły się w niedzielę, 20 września.
Zaproszeni goście na oficjalnych obchodach w Czarncy, które odbyły się w niedzielę, 20 września. Rafał Banaszek, UG Włoszczowa
Przez cały miniony tydzień gmina Włoszczowa oddawała hołd hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu z okazji 350. rocznicy jego śmierci. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę w rodzinnej miejscowości hetmana - Czarncy.

Przed pomnikiem hetmana

Oficjalne obchody 350. rocznicy śmierci pochodzącego z Czarncy hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego, bohatera narodowego uwiecznionego w hymnie narodowym, zorganizowano w niedzielne przedpołudnie przed miejscową szkołą, której hetman jest patronem.

Przybyli na nie między innymi poseł Maria Zuba i wicewojewoda świętokrzyski Paweł Olszak. Zuba odczytała list gratulacyjny od prezydenta Polski Andrzeja Dudy, który był zapraszany na uroczystość do Czarncy.

Dwaj księża: Jan Zalewski z miejscowości Haderslev w Danii (nieobecny) i Wiesław Balec, proboszcz z Czarncy otrzymali tytuł honorowego członka Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego wraz z repliką szabli hetmańskiej z imienną dedykacją. Wręczono też ponad 30 medali okolicznościowych z brązu, wybitych z okazji rocznicy śmierci hetmana.

Delegacje kilku szkół w kraju, których patronem jest Stefan Czarniecki, posadziły dąb przyjaźni w pobliżu pomnika hetmana, przy którym delegacje złożyły kwiaty. Po części oficjalnej udano się w paradnej defiladzie na mszę świętą polową. Msza odprawiona została pod namiotem rycerskim w obrządku łacińskim z XVII wieku, jak za czasów hetmana.
W części piknikowej zaprezentowały się chorągwie rycerskie z Sandomierza i Białegostoku, zagrała orkiestra dęta z Kraso¬cina, zatańczyły mażoretki. Do Czarncy zjechali też motocykliści - uczestnicy rajdu szlakiem hymnu polskiego.

Różne formy wspomnienia hetmana

Warto podkreślić, że przed imprezą główną odbył się też szereg imprez towarzyszących w ramach Tygodnia Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego. Zainaugurowało go 14 września włoszczowskie kino Muza filmem "Szwedzi w Warszawie" w reżyserii Włodzimierza Gołaszewskiego.

Widzowie nie tylko obejrzeli interesujący film, ale również wysłuchali ciekawej prelekcji dotyczącej historii naszego państwa i regionu w okresie potopu szwedzkiego. Wykład wygłosił doktor Marcin Skorek - filmoznawca, autor programów edukacji filmowo-medialnej "KinoSzkoła". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie włoszczowskich szkół i czarnieckiej.

Dwa dni później, 16 września, w Urzędzie Gminy Włoszczowa profesor Urszula Oettingen i profesor Waldemar Kowalski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosili wykłady: "Stefan Czarniecki w pamięci Polaków" oraz "W służbie małej i dużej ojczyźnie".
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie odbył się turniej piłkarski dla upamiętnienia rocznicy śmierci hetmana. Zwyciężyło Publiczne Gimnazjum numer 1.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się rajd śladami hetmana Stefana Czarnieckiego, który zakończył się 18 września w Czarncy. Wzięło w nim udział 12 drużyn, blisko 200 uczestników.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie