Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Profilaktyki, Zdrowia i Kultury w Liceum Ogólnokształcącym imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie (ZDJĘCIA)

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Podczas tygodnia Profilaktyki, Zdrowia i Kultury miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Podczas jednego z nich promowano zdrową żywność.
Podczas tygodnia Profilaktyki, Zdrowia i Kultury miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Podczas jednego z nich promowano zdrową żywność. LO Staszów
W dniach od 25 do 29 października w Liceum Ogólnokształcącym imienia księdza kardynała Wyszyńskiego w Staszowie obchodzono Tydzień Profilaktyki, Zdrowia i Kultury pod nazwą „I TY możesz być zdrowym człowiekiem”. Projekt został objęty patronatem starosty staszowskiego Józefa Żółciaka.

Działania profilaktyczne zaplanowane na cały tydzień miały formę prelekcji, wykładów i pokazów.

- Obowiązkiem szkoły jest zwracanie szczególnej uwagi na aspekty zdrowia i bezpieczeństwa swoich uczniów. Cele, które przyświecały akcji to: kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły, promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży przez upowszechnianie wzorców i postaw prozdrowotnych, kształtowanie właściwych postaw wobec zdrowia fizycznego i psychicznego, jak również promowanie kultury bycia – powiedziała dyrektor liceum Anna Karasińska.

W działaniach profilaktycznych, wzięło udział wiele instytucji z regionu: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Staszowie, Komenda Powiatowa Policji w Staszowie, Zarząd Rejonowy PCK w Staszowie, Stowarzyszenie Amazonek Ziemi Staszowskiej oraz Stowarzyszenie Pro Civitas. Inauguracji obchodów tygodnia profilaktyki dokonała dyrektor Anna Karasińska, która tym samym przedstawiła zebranym całotygodniowy program akcji.

W poniedziałek, jako pierwsza, wystąpiła pani Dorota Wojnarowska z wykładem na temat:” Jak dbać o zdrowie i życie swoje i bliskich w czasie pandemii z uwzględnieniem zasady DDM? Podczas swojego wystąpienia nawiązała do niepokojącej sytuacji w kraju związanej z gwałtownie narastającą liczbą zachorowań wynikających z zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Aby zapobiec kolejnej fali pandemii, rekomendowała szczepienia, jako obecnie najbardziej skuteczną profilaktykę przeciwko COVID-19.

Kolejny wykład poświęcony promowaniu zdrowego stylu życia przedstawiła pani Joanna Cheba. W swoim wstąpieniu szczególnie podkreślała rolę warzyw i owoców w codziennej diecie. Tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs na zdrową i smaczną sałatkę. Komisja konkursowa, wyłaniając zwycięzców, kierowała się walorami estetycznymi, smakowymi i zdrowotnymi. Dzięki życzliwości Rady Rodziców, zebrani mieli możliwość degustowania sezonowych owoców: jabłek gruszek, malin z lokalnych sadów, promując tym samym zdrową polską żywność. Na zaproszenie organizatorów, przybyła również pani Elżbieta Więckowska-przyjaciel szkoły, która w ramach promocji wielofunkcyjnego malaksera przygotowała smaczne soki, swojskie wypieki, ziołowe masło, które cieszyły się dużym uznaniem.

Następnego dnia młodzież wysłuchała prelekcji na temat: „Wpływ technologii na zdrowie fizyczne i psychiczne młodzieży”. Prelegenci: Mariusz Ziętarski i Agnieszka Di Pinto odnieśli się do problemu nadużywania nowoczesnej technologii, jej wpływu na naszą codzienność oraz uzależnienia od niej. W nawiązaniu do tematyki, młodzież mogła uczestniczyć w treningu relaksacyjnym, który przeprowadził trener personalny Grzegorz Jaskowski, zachęcając tym samym do aktywności fizycznej każdego dnia.

- Ciekawostką była też profilaktyka rówieśnicza, która polegała na przekazywaniu treści o e-uzależnieniach przez uczniów-wolontariuszy innym uczniom. Możliwość uczestniczenia w takiej lekcji mieli uczniowie klas pierwszych - dodaje Anna Karasińska.

Środa stała pod znakiem profilaktyki onkologicznej. Na spotkanie, z uczniami klas trzecich przybyły panie: Barbara Słomka i Barbara Wójcik ze Stowarzyszenia Amazonek Ziemi Staszowskiej. Podczas prelekcji, mówiły jak ważne jest wczesne wykrycie nowotworu piersi oraz jak duży wpływ ma ono na późniejsze leczenie. „Amazonki” szczególnie podkreślały znaczenie badań profilaktycznych: USG, mammografii oraz samobadania piersi. Głównym celem spotkania było ukazanie, młodzieży, zagrożeń jakie stanowi nowotwór piersi oraz budowanie świadomości dbania o zdrowie swoje i osób z najbliższego otoczenia. Tego samego dnia odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami policji na temat hejtu i mowy nienawiści w sieci. Młodsza aspirant Joanna Szczepaniak i młodszy aspirant Rafał Piotrowski odnieśli się do aspektu moralnego, społecznego oraz prawnego uporczywego nękania w sieci. Temat cyberprzemocy realizowany był również przez wychowawców podczas lekcji wychowawczych.

W czwartek, który był przedostatnim dniem akcji poświęcono na reintegrację zespołów klasowych i budowanie dobrych relacji wśród uczniów. Wcześniej jednak uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat: ”Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami?”, który przedstawiła pani Agnieszka Di Pinto. Tego dnia przeprowadzono też konkursy, quizy, łamigłówki oraz grano w gry planszowe. Wszystko odbywało się w miłej atmosferze, przy herbatce i ciastku. Ostatniego dnia obchodów tygodnia profilaktyki, odbył się koncert pod tytułem ”Żywot człowieka poczciwego” – muzyczne opisanie cnót i zalet ale i przywar i grzechów człowieka w kontekście muzyki i literatury XVI, XVII i XVIII wieku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto