Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uciążliwy fetor z oczyszczalni ścieków w Starachowicach zniknie dopiero w przyszłym roku. Muszą naprawić komory fermentacyjne

Kazimierz Cuch
Starachowicka oczyszczalnia ścieków jest gruntownie modernizowana
Starachowicka oczyszczalnia ścieków jest gruntownie modernizowana Kazimierz Cuch
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Starachowicach, radni zapytali Jerzego Miśkiewicza, prezesa miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach, dlaczego ogromny smród z oczyszczalni ścieków przy ul. Bocznej, rozchodzi się po Starachowicach i okolicy.

Smród z oczyszczalni odczuwają nawet grzybiarze, zbierający grzyby w lasach okalających Starachowice. Prezes „Wodociągów” wyjaśnił, że winna jest temu modernizacja oczyszczalni. Problem z odorem jest dlatego, że ścieki już w oczyszczalni nie mogą trafić do zamkniętych komór fermentacyjnych, ponieważ te nowe komory przeciekają, prawdopodobnie przez błędy projektowe. Stare komory zostały wyburzone, a ścieki trzymane są w otwartych zbiornikach. Stąd smród na całą okolicę.

Jednocześnie prezes zapewnił radnych, że oczyszczalnia funkcjonuje bez zakłóceń. Stabilizacja osadów odbywa się w otwartym zbiorniku. Nowe komory fermentacyjne, teraz niesprawne, zostaną skutecznie poprawione. Kiedy oczyszczalnia zacznie funkcjonować właściwie w całej linii technologicznej, uciążliwość musi zniknąć. Przewidywany termin likwidacji uciążliwości związanych z odorem to kwiecień przyszłego roku.

Plany modernizacyjne

W czerwcu 2018 roku uroczyście rozpoczęto modernizację starachowickiej oczyszczalni ścieków, w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach, wartą około 21 mln zł. Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wyniesie około 17 mln zł. Zadanie jest też współfinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, na lata 2014-2020. Inwestycja miała być zakończona w 2019 roku.

Projekt „Modernizacja części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach” realizuje firma z Krakowa, doświadczona w takich realizacjach. Modernizacja obniży koszty usuwania osadów i zwiększy wykorzystanie biogazu, powstającego w trakcie fermentacji ścieków, dla celów grzewczych oraz wytwarzania energii elektrycznej. Prezydent miasta przewiduje, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach w przyszłości będzie też ogrzewać miasto, ciepłem otrzymanym z biogazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto