Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennice z Pińczowa w finale ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego. Julia Pięta z wyróżnieniem

ach
Awans aż trzech uczennic z Pińczowa (od lewej): Amelii Miśtal, Julii Pięty i Natalii Wardy do ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego to powód do dumy.
Awans aż trzech uczennic z Pińczowa (od lewej): Amelii Miśtal, Julii Pięty i Natalii Wardy do ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego to powód do dumy. archiwum
Uczennice pińczowskich szkół: Julia Pięta, Amelia Miśtal i Natalia Warda wspaniale zaprezentowały się w finale XXV edycji Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie”. Jedna z nich - Julia Pięta, siódmoklasistka z Zespołu Szkół numer 1 w Pińczowie, zdobyła wyróżnienie.

Nasze uczennice dotarły aż do finału
Awans aż trzech uczennic z Pińczowa do ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego to powód do dumy. Znalazły się w gronie 58 finalistów jubileuszowej XXV edycji Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie”. Finaliści zaprezentowali się w sobotę, 18 listopada, w Pałacu Młodzieży imienia Juliana Tuwima w Łodzi.

Mottem zmagań artystycznych był następujący fragment z powieści „Ziemia obiecana” Władysława Reymonta: „…Ja chcę, żeby stawiali domy, żeby budowali fabryki, robili ulice, urządzali komunikację, przeprowadzali drogi! Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz”. Fragment ten zachęcał do sięgnięcia po literaturę poświęconą miejscom związanym z domem rodzinnym - naszą małą ojczyzną. Uczestnicy prezentowali po dwa utwory: wiersz i fragment prozy wiążący się z tematyką konkursu. Prezentacje odbyły się w czterech kategoriach wiekowych.

Konkursowi towarzyszyły warsztaty tematyczne – tkackie i artystyczne, poprowadzone przez instruktorów Pałacu Młodzieży.

Wyróżnienie za wiersz i fragment prozy
Dla Julii Pięty, uczennicy klasy siódmej z Zespołu Szkół numer 1 w Pińczowie – reprezentantki koła recytatorskiego, udział w finale zakończył się sukcesem. Julia zdobyła wyróżnienie za wspaniałą recytację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „W leśniczówce” oraz pełnego humoru fragmentu prozy z powieści Ewy Nowak „Środek kapusty”. Warto dodać, że Julia w eliminacjach wojewódzkich zdobyła zaszczytne drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej, obejmującej klasy IV–VII.

A jak Julia komentuje swój występ? - Zazwyczaj mam tak, że dopada mnie stres, gdy czekam na swój występ i gdy słucham, jak recytują inni. Ale gdy wchodzę na scenę i zaczynam mówić, powoli stres mija. Wtedy skupiam się na tym, aby jak najlepiej zaprezentować przygotowany wiersz czy fragment prozy. W Łodzi też tak było i udało mi się zdobyć wyróżnienie - mówi Julia Pięta.

Nasza reprezentantka jest już „zaprawiona w recytatatorskim boju”. - Wszystko zaczęło się w przedszkolu. Miałam może sześć lat, gdy zgłosiłam się do mojego pierwszego konkursu recytatorskiego. Zdobyłam wtedy wyróżnienie. Później od klasy pierwszej aż do teraz uczęszczałam do szkolnego kółka recytatorskiego. Jeździłam na różne konkursy w Busku-Zdroju i do Kielc. I udało mi się zdobyć kilka nagród. To jest bardzo miłe. Recytowanie jest po prostu moją pasją - opowiadała nam Julia.

Uczennica z Pińczowa jest bardzo ambitna i utalentowana. Codzienną naukę i przygotowywania do sprawdzianów łączy nie tylko z nauką sztuki recytatorskiej. Jej czas wypełnia także gra na pianinie i gitarze - Julia uczy się w szkole muzycznej.

W tej dziedzinie też odnosi sukcesy. Dwa lata temu zajęła trzecie miejsce w wojewódzkim Konkursie Gitary Klasycznej, zorganizowanym w Kielcach.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

Talent i wysiłek
Sukces artystyczny Julii, jak powiedziała nauczycielka Bernadeta Zientara, prowadząca od wielu lat koło recytatorskie w tej szkole, był możliwy dzięki talentowi, wysiłkowi i znakomitej postawie uczennicy na każdym szczeblu eliminacji konkursu.

Dodała, że zarówno Julia, jak i jej koleżanki z gimnazjum - Natalia i Amelia, biorące udział w finale konkursu, mogą poszczycić się znacznymi umiejętnościami w zakresie techniki recytatorskiej oraz zdolnością pełnego wyrażania swoich emocji, zainteresowania, a wręcz porwania słuchaczy.

Finalistki z gimnazjum
Do najwyższego, krajowego szczebla zakwalifikowały się również uczennice klas drugich z Gimnazjum numer 2 w Pińczowie: Natalia Warda, która wygrała eliminacje wojewódzkie w swojej kategorii wiekowej, oraz Amelia Miśtal, która zajmując trzecie miejsce w eliminacjach wojewódzkich w Kielcach, również zagwarantowała sobie prawo do udziału w finale konkursu.

Pińczowskie gimnazjalistki do konkursu przygotowały nauczycielki tej szkoły: Agnieszka Strzelec i Katarzyna Basąg.

ZOBACZ TAKŻE:
MUZOtok: Anita Lipnicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie