Uczestnicy XIV Diecezjalnej Pielgrzymki Wspólnot Żywego Różańca w sanktuarium w Piotrkowicach modlili się o pokój. Był biskup Jan Piotrowski

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Tłumy wiernych przybyły w sobotę do Piotrkowic, żeby modlić się o pokój w Polsce, w Ukrainie i na całym świecie.
Tłumy wiernych przybyły w sobotę do Piotrkowic, żeby modlić się o pokój w Polsce, w Ukrainie i na całym świecie. Kamil Bielaszewski
Ponad trzy tysiące osób wzięło udział w XIV Diecezjalnej Pielgrzymce Wspólnot Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. - To wydarzenie przeżywamy pod jakże aktualnym hasłem: „Z Królową Różańca Świętego modlimy się o pokój”. A pokój to pierwszy dar Jezusa Zmartwychwstałego, jaki On w dniu swojego zmartwychwstania przyniósł zlęknionym apostołom, przebywającym w Wieczerniku - mówił w homilii biskup kielecki Jan Piotrowski.

Tłumy wiernych pielgrzymowały do Sanktuarium w Piotrkowicach. Była modlitwa o pokój

Pielgrzymów powitał kustosz Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej - ojciec Grzegorz Irzyk. Później odbyło się dziękczynienie za dar beatyfikacji błogosławionej Pauliny Jaricot - poprowadził je ksiądz doktor Maciej Będziński. Po wspólnej modlitwie różańcowej rozpoczęła się uroczysta msza święta. Przewodniczył jej biskup kielecki Jan Piotrowski, a razem z nim koncelebrowało ją kilkudziesięciu kapłanów.

- W pielgrzymce uczestniczyło ponad 3 tysiące wiernych i ponad stu kapłanów z większości parafii z diecezji kieleckiej. To jest budujące, że po tej przerwie spowodowanej pandemią tyle osób przybyło do tego pięknego sanktuarium, żeby modlić się między innymi o pokój na świecie. Dziękujemy też ojcom za gościnność i serdeczne przyjęcie - mówił ksiądz Łukasz Zygmunt, dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej.

W homilii biskup kielecki Jan Piotrowski podziękował Różom Żywego Różańca pielgrzymowanie do sanktuarium w Piotrkowicach i dar modlitwy, między innymi w intencji pokoju na świecie.

Żyjemy w czasach, gdy tak często nie ma szacunku do tego co Boże i do tego, co wyrasta z zasiewu Ewangelii i jej ziarna, jakim jest Słowo Boże. Ale jak dotąd, w ciągu tych 2 tysięcy lat, nikt nie wymyślił lepszej nowiny jak Ewangelia, bo tam, gdzie się głosi Słowo Boże, ono zawsze zwiastuje wiosnę duchowej odnowy. To właśnie dzięki łasce wiary, zadanej nam na chrzcie świętym, jak uczył przed laty wielki misjonarz przełomu wieków, święty Jan Paweł II, jesteśmy misjonarzami, a więc głosicielami Dobrej Nowiny tam, gdzie realizujemy nasze życiowe powołanie

- mówił w czasie homilii biskup kielecki Jan Piotrowski.

- Modlitwa różańcowa pozwala nam dosięgać niezmierzonych horyzontów potrzeb kościoła na wszystkich kontynentach, a więc potrzeb naszych braci i sióstr na całym świecie. Jeśli dziś wraz z Maryją, Królową Różańca Świętego, prosimy o pokój dla świata, to prośmy o pokój w ludzkich sercach. Zgodnie z myślą jaką wyraził kiedyś jeden z afrykańskich biskupów: pierwszą ziemią misyjną, która potrzebuje nawrócenia jest ludzkie serce. Jeśli się tak stanie, będzie i pokój na ziemi – dodał Pasterz Kościoła Kieleckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie