Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Gimnazjum w Cieszkowach - na Marszu Żywych w Oświęcimiu

ALI
Krzysztof Nurkowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum imienia Armii Krajowej w Cieszkowach, jest również szkolnym koordynatorem wyjazdów na Marsz Żywych. W tym roku wybrał się z gimnazjalistami do Oświęcimia już po raz trzeci z rzędu.
Krzysztof Nurkowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum imienia Armii Krajowej w Cieszkowach, jest również szkolnym koordynatorem wyjazdów na Marsz Żywych. W tym roku wybrał się z gimnazjalistami do Oświęcimia już po raz trzeci z rzędu. archiwum szkoły
Tylko niewiele ponad miesiąc dzieli nas od zakończenia roku szkolnego 2016/2017. Dla uczniów klas trzecich gimnazjów będzie to pożegnanie ze szkołą. Jakie wartości z niej wyniosą? Na ile udało się pedagogom zbudować mocne fundamenty pod dorosłe życie nastolatków? Gimnazjum imienia Armii Krajowej w Cieszkowach to miejsce, gdzie edukację łączy się z wychowaniem młodzieży w duchu umiłowania wolności i patriotyzmu. Trzecioklasiści, razem z młodszymi kolegami, wzięli ostatnio udział w spektakularnym wydarzeniu - Marszu Żywych 2017 w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

- Chęć do wyjazdu na Marsz Żywych wyraziło trzy czwarte uczniów naszego gimnazjum. To o czymś świadczy. Bo praca nad wrażliwością, empatią, krytycznym spojrzeniem na historię nie kończy się nigdy - podkreśla z naciskiem Krzysztof Nurkowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w cieszkowskim gimnazjum.

Jest także szkolnym koordynatorem wyjazdów młodzieży do Oświęcimia. W tym roku gimnazjaliści z Cieszków trzeci raz z rzędu mieli okazję przejść symboliczną „drogą śmierci”: sprzed bramy głównej byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz - do Auschwitz-Birkenau II. To był długi i ponury, trzykilometrowy marsz. Zobaczyli miejsca, gdzie w okresie II wojny światowej zgotowano ludziom „piekło na ziemi”. Wzięli także udział w oficjalnych uroczystościach przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu.

Zauważyć można ich było bez trudu. Maszerowali z wysoko uniesioną w górę tablicą, z napisem: „Gimnazjum im. AK Cieszkowy Świętokrzyskie”. Do Oświęcimia wyjechało ponad 70 uczniów klas trzeciej, drugiej i pierwszej, pod opieką pedagogów: Agnieszki Czarny, Katarzyny Pałaszewskiej, Małgorzaty Bochniak, Pawła Paczkowskiego i Krzysztofa Nurkowskiego oraz Aleksandry_Waloch z rady rodziców.

To był dzień, który na długo pozostanie w pamięci i sercach nastolatków. - Emocje, jakie wywarł na mnie Marsz Żywych, są trudne do zrozumienia dla osoby, która nie brała w nim udziału. To niesamowite przeżycie. Marsz ten dał mi wiele do myślenia - przyznaje Jakub Włodarski.

- Auschwitz to miejsce terroru i Holokaustu. Emocje z nim związane to: smutek, złość, bezradność, rozpacz. Zobaczyłam wiele ekspozycji, a moją uwagę szczególnie zwróciły puszki po Cyklonie B, który był wykorzystywany jako środek masowej zagłady. Uznaję to miejsce za „wielkie cmentarzysko” - podkreśla, nie kryjąc wzruszenia Ewelina Cetnarska. Pod jej słowami podpisują się Weronika Szczęsna, Liliana Małek i inne trzecioklasistki.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, przede wszystkim uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady utworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. Organizowany od 1988 roku. Bierze w nim udział ponad 10 tysięcy osób z całego świata - głównie z Izraela, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Kanady.
- Widok młodych Żydów, którzy przycjechali do Oświęcimia, by poznać historię i oddać hołd swoim przodkom, był niezwykle przejmujący. Śpiewali swoje pieśni, modlili się. Ich postawa jest godna podziwu i naśladowania - twierdzi z przekonaniem Ewelina Cetnarska.

Dla trzecioklasistów, formalnie - to ostatni Marsz Żywych. Wielu deklaruje jednak, że dołączą także za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie