Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie kazimierskich podstawówek w finale konkursu ekologicznego. Już za kilka dni przystąpią do decydującej rozgrywki

Iwona Rojek
Zarówno uczniowie ze szkoły podstawowej nr 1, jak i z trójki znakomicie spisali się w konkursie ekologicznym.
Zarówno uczniowie ze szkoły podstawowej nr 1, jak i z trójki znakomicie spisali się w konkursie ekologicznym. Archiwum
W roku szkolnym 2020/2021 odbyła się XXX edycja konkursu „Ekologia, my i region, w którym żyjemy”, który został zorganizowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Wzięli w nim udział uczniowie kazimierskich podstawówek i zdobyli bardzo wysokie lokaty. Zakwalifikowali się do kolejnego etapu.

Najważniejszym celem konkursu, jak mówią jego pomysłodawcy było poszerzanie wiedzy z zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska, a także motywowanie do dbania o naturę w najbliższym otoczeniu.

Fakty i mity na temat segregacji

W konkursie wzięli udział uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Hugona Kołłątaja i Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 3 imienia Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej.

– Bardzo się cieszę z tego, że do etapu finałowego konkursu zakwalifikowały się dwie grupy uczniów. Grupa ze szkoły numer z klasy VII A w składzie: Alina Buczak, Natalia Gabryś, Antonina Kosz, Pola Maj, Dominik Noga, Jacek Woźniak oraz grupa uczniów z klasy VII A ze szkoły podstawowej numer w składzie: Kacper Janus, Mikołaj Markowski, Weronika Pabiś, Wiktoria Paś, Zuzanna Sambór, Kinga Wójcik - mówi Violetta Koziara, nauczycielka biologii i opiekunka uczniów. - Uczniowie kazimierskiej „ trójki” wykonali prezentację, w której zaproponowali trasę wycieczki po ciekawych zakątkach przyrodniczych, historycznych i kulturowych Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Z kolei uczniowie klasy VII A z kazimierskiej „jedynki” wykonali prezentację, w której zawarli fakty i mity na temat segregacji odpadów w domu, szkole i gminie. A jest ich sporo. Niektórzy nadal pytają po co segregować odpady, skoro wszystko z kolorowych pojemników trafia do jednej śmieciarki? Albo nie wiedzą czy wrzucać bioodpady luzem do pojemnika czy w plastikowych workach? Inni nie maja pojęcia, jakie tajemnice kryją śmieciarki dwukomorowe. Kolejne osoby odczuwają wątpliwości czy ich segregowanie śmieci ma sens, skoro nie robią tego sąsiedzi.
Uczniowie tę wiedzę posiedli za sprawą swojej nauczycielki, która kocha biologie i pracę z dziećmi. Przygotowania do konkursy, zbieranie materiałów trwało około trzech miesięcy.

Wiedza o ekologii przydatna w życiu

Już 15 kwietnia finaliści, czyli 4-osobowa reprezentacja każdego zespołu napiszą sprawdzian testowy z zakresu ekologii, ochrony środowiska i przyrody, wiedzy o parkach narodowych i krajobrazowych województwa świętokrzyskiego. Dodatkową
konkurencją będzie rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową. Zdaniem nauczycielki Wiolety Koziary, wiedza zdobyta podczas wykonywania zadań konkursowych przyda się uczestnikom w dalszej edukacji, a z pewnością i w codziennym życiu. - W końcu każdy powinien wiedzieć jak prawidłowo dbać o piękno natury w swojej okolicy –podkreśla opiekunka uczniów, miłośniczka przedmiotu, którego uczy. - I niech wszystkim nam przyświecają słowa Alberta Einsteina „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie