Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie kazimierskiego liceum obserwują i mierzą elementy pogody. Okazuje się, że czasem warto chodzić z głową w chmurach

Łukasz Łuszczyński
Młodzież kazimierskiego liceum podczas pomiarów.
Młodzież kazimierskiego liceum podczas pomiarów.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej to prawdziwi pasjonaci meteorologii – chętnych do udziału w projekcie monitoringu stanu pogody nie brakuje.

Kazimierskie liceum przed dwoma laty rozpoczęło, w ramach lekcji geografii, realizację zajęć dotyczących monitorowania warunków meteorologicznych w mieście.

Uczniowie kazimierskiego liceum poszerzają swoją wiedzę o środowisku

Dzięki fachowym obserwacjom i pomiarom, uczniowie poszerzają swoją wiedzę o środowisku, w myśl idei – nauka poprzez zabawę. Ale jednocześnie to nie tylko zabawa – rzetelna wiedza, zdobywana w czasie lekcji, jest jednocześnie wykorzystana w praktyce – uczniowie mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań z zakresu tematyki, z którą tak naprawdę, styka się każdy z nas. Bo komu nie jest bliska… pogoda?
Pogoda jest tematem wielu rozmów, wymiany poglądów, fascynuje swoją tajemniczością i zarazem ulotnością, ale też budzi respekt. Każdego w jakiś sposób ciekawi.

Nowoczesna, fachowa baza dydaktyczna kazimierskiego liceum

Szkoła przed dwoma laty wzbogaciła się o nowoczesną, fachową bazę dydaktyczną. Pozyskane, dzięki staraniom ówczesnego dyrektora szkoły – Włodzimierza Kruszyńskiego i wicedyrektor Joanny Wrzesień, przy wsparciu organu nadzorującego – kazimierskiego starostwa fundusze, pozwoliły unowocześnić bazę dydaktyczną szkoły. Zakupić także fachowy sprzęt, używany powszechnie na stacjach meteorologicznych, należących do państwowej służby meteo. Wsparł nas między innymi katowicki oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przekazując automatyczną stację meteorologiczną czy też urządzenie do bieżącego monitorowania opadów atmosferycznych – fachowo zwane pluwiografem.

Uczniowie, podczas długich przerw, w ogródku meteorologicznych obserwują i mierzą następujące elementy pogody:

  • temperaturę powietrza (na dwóch metrach i przy gruncie)
  • wilgotność
  • wielkość i rodzaj opadów
  • kierunek i prędkość wiatru
  • stopień zachmurzenia
  • rodzaj chmur
  • dokonują oceny zjawisk występujących w czasie obserwacji

W ostatnim czasie szkolnym obserwacjom przeszkodziła pandemia. Powrót do szkoły to nowe pomysły. Wyniki wznowionych obserwacji będą wkrótce opracowywane – przez samych uczniów. Powstanie statystyka obrazująca klimat miasta Kazimierza Wielka. Będzie to szczególnie cenne pod kątem planowanego utworzenia, nowoczesnego uzdrowiska.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto