Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie kazimierskiej „jedynki” na wycieczce malowanej wsi. Zalipie słynie w świecie z kolorowych domów. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Zalipie słynie nie tylko w Polsce ale na całym świecie z tradycji malowania domów i ich wnętrz w oryginalne wzory roślinne.
Zalipie słynie nie tylko w Polsce ale na całym świecie z tradycji malowania domów i ich wnętrz w oryginalne wzory roślinne. Samorządowa Szkoła Podstawowa numer 1 w Kazimierzy Wielkiej
Jest taka wieś – Zalipie, gdzie zakwitają nie tylko ogródki, ale również domy i wszystko co ludzi otacza w ich codziennym życiu. Malowaną wieś – jak potocznie nazywane jest Zalipie – odwiedzili uczniowie klasy 3 A Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej wraz z wychowawczynią Jolantą Brodko oraz Dorotą Habas.

Miejscowość położona w małopolskiej gminie Olesno jest wyjątkowa, słynie nie tylko w Polsce ale na całym świecie z tradycji malowania domów i ich wnętrz w oryginalne wzory roślinne.

Trzecioklasiści z "jedynki" z Zagrodzie Felicji Curyłowej

Trzecioklasiści zwiedzili Zagrodę Felicji Curyłowej – wybitnej malarki i propagatorki sztuki ludowej. Obiekt jest zachowany w identycznej postaci jak za życia malarki. Ściany domu są przyozdobione w niezwykle barwne malowanki, wycinanki, makatki, wyeksponowany jest tradycyjny strój powiślański własnoręcznie wykonany przez malarkę. Wystrój pomieszczeń uzupełniają ozdoby z kolorowej bibuły: pająki, rózgi weselne i kolorowe bukiety.

Uczniowie z kazimierskiej "jedynki" malowali zalipiańskie kwiaty

Kolejnymi obiektami, które zwiedzili uczniowie to bogato zdobiona chata z pełnym wyposażeniem należąca w przeszłości do znakomitej malarki i poetki Stefanii Łączyńskiej oraz tak zwana „biedna chatka”- jednoizbowe pomieszczenie mieszkalne i gospodarcze. Na zakończenie pobytu w skansenie trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach artystycznych, podczas których pomalowali w kolorowe motywy zalipiańskich kwiatów płócienne torby na zakupy.

Lekcja w tarnowskim Muzeum Okręgowym dla uczniów z Kazimierzy Wielkiej

Kolejnym i jakże atrakcyjnym punktem wycieczki była lekcja muzealna „Wio koniku, wio!”. W Muzeum Okręgowym w Tarnowie uczniowie dowiedzieli się jak ważną rolę odegrały konie w polskiej historii i sztuce. Zajęcia odbyły się w sali „zbrojownia sarmacka”, w której znajduje się kolekcja polskich oraz orientalnych militariów z XVII, XVIII i XIX wieku. W części warsztatowej zajęć uczniowie wykonali własnego konika i ozdobili jego siodło „drogimi kamieniami” tak jak czyniono dawniej w Rzeczypospolitej szlacheckiej.

- Po krótkim spacerze zabytkowymi ulicami tarnowskiego Rynku trzecioklasiści udali się w drogę powrotną do Kazimierzy Wielkiej - czytamy na profilu facebookowym kazimierskiej jedynki.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie