Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie koneckiej „kanady” kultywują pamięć o patronie szkoły. Był konkurs wiedzy i ślubowanie

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Konkurs wiedzy o generale Antonim Piwowarczyku, ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz program artystyczny – to elementy Dnia Patrona Szkoły, który odbył się we wtorek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich. Święto odbyło się w pierwszą rocznicę nadania szkole imienia generała.

Wśród gości, których powitał dyrektor Jan Rybiński, znaleźli się między innymi bratanek generała Antoniego Piwowarczyka Adam Piwowarczyk, przedstawicielka marszałka województwa Małgorzata Muzoł, starosta Bogdan Soboń, członkini zarządu powiatu Dorota Duda, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Edukacji i Zdrowia Krzysztof Stachera.

Potem dyrektor poprosił przedstawicieli klas pierwszych: Weronikę Cholewińską, Ilonę Dukat, Pawła Kosmala, Patryka Sojkę, Jakuba Jarzyńskiego i Karolinę Mularczyk o złożenie ślubowania przy szkolnym sztandarze.

Emocje wzbudził finał konkursu wiedzy o patronie, do którego przystąpiły: Żaneta Jaros, Klaudia Banaszczyk i Andżelika Szymańska. Dziewczęta musiały odpowiadać na pytania testowe przygotowane przez dyrektora, historyka Jana Rybińskiego. Wszystkie dotyczyły życia i działalności generała Antoniego Piwowarczyka. Zwyciężyła Żaneta Jaros, jej koleżanki otrzymały ex aequo drugie miejsce.

Wiele ciekawych informacji o patronie można się było dowiedzieć z wywiadu rzeki, który przedstawili wcielająca się w rolę dziennikarki Justyna Spiżewska i pięknie odpowiadający jej „generał” – Patryk Stępień.

W programie artystycznym przygotowanym przez uczniów pod kierunkiem wicedyrektor Laury Mościńskiej były piosenki i wiersze. Uroczystość prowadzili: Sylwia Deja i Dominik Stefański.

Kim był patron szkoły?
Przypomnijmy, że pomysł na uczynienie nim generała Antoniego Piwowarczyka zmarłego w 2009 roku Honorowego Obywatela Końskich narodził się w 2010 roku podczas konferencji popularno – naukowej z okazji 70-lecia powstania Batalionów Chłopskich. – Podczas konferencji uczniowie sami odegrali scenkę z życia generała Antoniego Piwowarczyka – mówił dyrektor. – Od tego momentu kultywowana jest pamięć w naszej szkole o bohaterze związanym z rodzinną Kornicą i ziemią konecką. Cała społeczność uczniowska zapoznała się z postacią generała, który jest wzorem patriotyzmu. Poznawała losy żołnierza walczącego podczas wojny obronnej, potem pod pseudonimem „Bryła”, „Piotr”, „Wąsowicz” związanego z Batalionami Chłopskimi. Bohater pełnił funkcję komendanta obwodów koneckiego i sandomierskiego, potem zastępcy komendanta Obwodu Armii Krajowej – Końskie. Wraz ze swym oddziałem brał udział w akcji „Burza”. Komenda Główna AK przyznała mu srebrny Krzyż Virtuti Militari. Po wojnie był represjonowany, więziony w latach 1948 – 54, zrehabilitowany w roku 1959. W 1990 otrzymał zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Końskie. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński awansował weterana do stopnia generała brygady. Bohater zmarł 26 września 2009 roku w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie