Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ostrowieckiego„Staszica” wzięli udział w akcji „Szkoła Pamięta” i odwiedzili cmentarz przy ulicy Denkowskiej

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Uczniowie ostrowieckiego „Staszica” wzięli udział w akcji „Szkoła Pamięta”  i odwiedzili cmentarz przy ulicy Denkowskiej
Uczniowie ostrowieckiego „Staszica” wzięli udział w akcji „Szkoła Pamięta” i odwiedzili cmentarz przy ulicy Denkowskiej Liceum Staszica w Ostrowcu
Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu, wzięli udział w akcji „Szkoła Pamięta” organizowanej przez ministerstwo edukacji.

Uczniowie Ostrowca odwiedzili historyczne groby

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, odbywająca się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej ale i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Uczniowie ze Staszica odwiedzili cmentarz przy ulicy Denkowskiej. W akcji uczestniczyli uczniowie dwóch klas, pierwszej i drugiej.

- Nasza szkoła w podobnych akcjach już brała udział, ta, chociaż organizowana po raz czwarty już, dla naszej szkoły była pierwszą – mówi Dariusz Kaszuba nauczyciel ze Staszica. - My wcześniej chodziliśmy na groby, na przykład mieliśmy taką akcję, że 1 września o godzinie 4:45, w momencie rozpoczęcia II wojny światowej byliśmy na grobach żołnierzy z 1939 roku – mówi nauczyciel i dodaje, że szkoła stara się poprzez uczestniczenie w tego rodzaju akcjach przybliżyć historię lokalną. - W rocznicę powstania styczniowego, chodzimy na groby powstańców. Staramy się tę pamięć i wiedzę przekazywać młodzieży. Bo uczyć przedmiotów to jedno a uczyć pamięci to drugie – zaznacza Dariusz Kaszuba.

Nauczyciel podkreśla, że to wielka szansa aby młodzi ludzie pamiętali o ważnych osobach z regionu.

Cmentarz parafialny przy ulicy Denkowskiej skrywa wiele cennych nagrobków, znanych ludzi z Ostrowca. - Byliśmy na kilku grobach weteranów powstania styczniowego, przy obelisku ochotników z 1920 roku z wojny polsko-bolszewickiej. Odwiedziliśmy również grób Badeckich, to rodzina z której kobiety były pracownikami szkoły Staszica, natomiast Feliks Badecki ma tam grób symboliczny bowiem jest ofiarą Katynia i jest upamiętniony na tej mogile – mówi Dariusz Kaszuba. - Byliśmy także przy symbolicznym grobie lotników Żwirki i Wigury, wiele legend na temat tej mogiły, na której jest umieszczone lotnicze śmigło krąży, wytłumaczyliśmy młodzieży, że jest to grób symboliczny, przy grobie więźnia obozu koncentracyjnego ale także przy grobie Walerii Makarewicz, założycielki Staszica.

Waleria Makarewicz była osobą, która dała podwaliny dla Staszica. - Prowadziła pensję dla dziewcząt, utworzyła szkołę 1 września 1909 roku mając od Rosjan na to zgodę i jednocześnie zgodę na nauczanie aż czterech przedmiotów, bo uczyła języków polskiego, francuskiego i niemieckiego oraz matematyki – zaznacza Dariusz Kaszuba i dodaje, że to była cenna wycieczka dla uczniów, podczas której poznali małą część historii miasta i osób, które to miasto i lokalną społeczność tworzyli.
Uczniowie odwiedzili także kwaterę żołnierzy I i II wojny światowej oraz mogiłę ofiar egzekucji na ostrowieckim rynku. To była prawdziwa lekcja historii, którą poprowadzili Dariusz Kaszuba, wicedyrektor ostrowieckiego Staszica, Tomasz Kwiatkowski oraz ksiądz Stanisław Gurba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto