Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie rozpoczęli Tydzień Kultury Języka w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Zobacz film i zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 13 marca rozpoczął się Tydzień Kultury Języka. Z tej okazji kielecki "Słowak" zaprosił w swoje mury licealistów z miejscowych szkół, by dowiedzieli się kilku rzeczy na temat jednej z najwybitniejszych polskich poetek - Wisławy Szymborskiej. Były gry, historie, ciekawostki, prezenty oraz multimedialny konkurs wiedzy o noblistce. Czy język ojczysty jest ważną sprawą dla młodego pokolenia? Zobacz film i zdjęcia.

Tydzień Kultury Języka w VI Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach: uczniowie, sięgajcie po poezję

W szkole odbył się "Festiwal jednego wiersza Wisławy Szymborskiej", w którym uczestniczyli nie tylko uczniowie ze Słowackiego, ale również delegacje z większości kieleckich liceów. Akcja rozpoczęła Tydzień Kultury Języka, który ma zwrócić uwagę młodzieży na jego rolę w życiu człowieka i narodu, propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych oraz kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych. Po licznych prezentacjach o życiu i twórczości Szymborskiej, uczniowie wzięli udział w zmaganiach z wiedzy o poetce. Wygrał Bartosz Biernacki, czwartoklasista z III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Językowy tydzień kończy się 18 marca. O istotę akcji zapytaliśmy dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, Katarzynę Cedro.

- Wisława Szymborska została wybrana na jednego z patronów roku 2023 toteż postanowiliśmy, że stanie się bohaterką dzisiejszego wydarzenia - "Festiwalu jednego wiersza". Zaprosiliśmy szkoły ponadpodstawowe, które przybyły tu dziś na prawdę licznie. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali prezentacje związane ze swoim odczytem wybranego tekstu pisarki. To osoby, o których Szymborska powiedziałaby, że po prostu lubią poezję i dzielą się swoimi spostrzeżeniami

- opisywała pani dyrektor. Podkreśliła też, że warto jest dbać o język ojczysty, bo to część naszej tożsamości narodowej.

- To już wystarczający powód, poza tym w języku utrwala się kultura naszego narodu. Język świadczy o wykształceniu, zasobie słownictwa, o oczytaniu. To wartości, o które należy dbać i szkoła powinna o nich pamiętać. Filozof Ludwig Wittgenstein mówił, że granice języka określają granice świata

- dodawała Katarzyna Cedro.

Młodzież wciąż chętnie sięga po Szymborską

Jedną z pomysłodawczyń szkolnego festiwalu była nauczycielka języka polskiego - Małgorzata Miazga z VI Liceum. - Tydzień Kultury Języka Polskiego jest zawsze ważną inicjatywą lokalną. Uznaliśmy, że z pięknem języka trafimy do młodzieży właśnie poprzez twórczość Wisławy Szymborskiej. Spotykamy się w bardzo dużym gronie, mamy tu reprezentacje niemal wszystkich kieleckich liceów - wyjaśniała polonistka. - Młodzież przyszła z prezentacjami, z zabawami, z testami wirtualnymi na temat poezji noblistki. Widziałam reakcję uczniów przy studiowaniu wiersza "Prospekt" - była bardzo ciekawa. Zastanawiali się czy wziąć kolejną tabletkę na uspokojenie czy może poszukać prawdziwej miłości w życiu. Mogę powiedzieć, że poezja Szymborskiej ma się dobrze i młodzież chętnie po nią sięga.

Uczniowie o języku polskim - jaką rolę pełni w nim slang

Co w takim razie o pielęgnowaniu swojego języka sądzą uczniowie? - Dla młodej osoby język ojczysty jest czymś, z czego możemy być dumni - mówił Aleksander Piłat, uczeń klasy I z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. - Powinniśmy pielęgnować i dbać o niego, ponieważ jest częścią naszej tradycji i tożsamości. To o niego walczyli nasi przodkowie i nieraz przelewali za niego krew - podkreślał Aleksander. Zapytaliśmy go również o to czy w języku jest miejsce na slang i czy jest on jego formalną częścią. - Uważam, że to ważny składnik, używa go młodzież, która powinna zaznaczyć swoją obecność w kulturze. Osobiście myślę też, że powinniśmy pamiętać o gwarach, które zostawili nam starsi - dodawał uczeń "Słowaka".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto