Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szkół w Chrobrzu i Złotej uczestniczyli w rajdzie edukacyjnym „O Niepodległą – szlakami Langiewicza, Hubala i Ponurego” [ZDJĘCIA]

Anna Steckiewicz, oprac. ach
Młodzież Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu: Bartosz Góras, Kamil Grochowina, Damian Sobczyk i Michał Obałek oraz absolwent Gimnazjum w Złotej Patryk Steckiewicz uczestniczyli w rajdzie edukacyjnym „O Niepodległą – szlakami Langiewicza, Hubala i Ponurego”. Wydarzenie zorganizowano w dniach 15 – 17 czerwca.

Rajd zorganizowany był przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

- Nasza szkoła znalazła się z gronie siedmiu szkół województwa świętokrzyskiego, które zakwalifikowały się na rajd. Trasa rajdu wiodła szlakami walk powstańczych Gór Świętokrzyskich oraz miejsc pamięci ofiar represji hitlerowskich. W pierwszy dzień rajdu odwiedziliśmy Samsonów, następnie Kołomanię i Szałas (miejsce pacyfikacji całej wsi za pomoc oddziałowi Hubala), by po ponad 20 - kilometrowym marszu dotrzeć do Bliżyna - opowiada Anna Steckiewicz, nauczyciel z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu.

W drugim dniu wszyscy wędrowali z Wąchocka na Wykus, by wziąć udział w uroczystościach 30 rocznicy sprowadzenia prochów Jana Piwnika pseudonim Ponury do Polski.

- Natomiast w niedzielę po zwiedzeniu Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej udaliśmy się w miejsca straceń ludności cywilnej i żołnierzy z czasów II wojny światowej w okolicach Skarżyska. Oprócz wytrzymałości i umiejętności posługiwania się mapą oraz kompasem, młodzież musiała wykazać się wiedzą z historii związaną z powstaniem styczniowym i postacią Mariana Langiewicza, historią walk partyzanckich na Kielecczyźnie i postaciami dowódców oddziałów, zgrupowań stacjonujących w Górach Świętokrzyskich. Ogromnym przeżyciem dla nas był udział w uroczystościach patriotycznych na Wykusie - dodaje pani Anna.

Po mszy świętej odprawionej na Polanie Wykusowej nastąpiło składanie kwiatów i zniczy pod kapliczką upamiętniającą Jana Piwnika Ponurego i jego żołnierzy, oraz na grobie Eugeniusza Kaszyńskiego pseudonim Nurt. W imieniu Wojewody Agaty Wojtyszek, posłanki Anny Krupki i Naczelnik IPN Doroty Koczwańskiej-Kalita kwiaty składał Patryk Steckiewicz. Po złożeniu kwiatów przez wszystkie grupy uczestniczące w uroczystościach znicze pod kapliczką zapalili uczestnicy naszego rajdu – przedstawiciele siedmiu szkół, szkołę w Chrobrzu reprezentował Michał Obałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie