Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szkoły w Krynkach najlepsi na egzaminie ósmoklasisty w powiecie starachowickim. Od protestu do sukcesu (ZDJĘCIA)

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Archiwum szkoły w Krynkach
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Jana Barańskiego w Krynkach, gmina Brody uzyskali średni wynik 69 procent na egzaminie ósmoklasisty. To najlepszy wynik w powiecie starachowickim w roku 2020. Egzamin zdawało tam 12 osób. - Ten sukces szkoły, to wynik pracy uczniów, bardzo dobrej współpracy z nauczycielami i rodzicami – mówi dyrektor szkoły doktor Grzegorz Księżak. Ale początek tej współpracy nie był taki różowy.

Zaczęło się od protestu

Gdy w czerwcu 2015 roku Grzegorz Księżak wygrał konkurs na dyrektora ówczesnego Gimanzjum imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krynkach zaprotestowali… rodzice. 50 osób podpisało się pod protestem skierowanym do wójta gminy Brody, Rady Gminy i Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach. Żądali utrzymania na stanowisku dotychczasowej dyrektor, Edyty Świtoń i żądali anulowania wyniku konkursu, gdyż „nie widzieli żadnych przesłanek do dokonywania zmian na stanowisku dyrektora”.
Mimo takiego „powitania” Grzegorz Księżak 1 września 2015 roku objął stanowisko dyrektora szkoły.

- Jestem przekonany, że wówczas nie byłoby protestu, gdyby nie działania ustępującej dyrektor, które polegały na szerzeniu nieprawdy i „straszeniu” moją osobą – mówi Grzegorz Księżak. - Całe zajście jakie miało miejsce po konkursie przyjąłem ze spokojem, ponieważ uważałem, że czas wszystko zweryfikuje a prawda obroni się sama. Objąłem szkołę bardzo zaniedbaną, brudne sale lekcyjne, korytarze, brak odpowiednich pomocy dydaktycznych. Od samego początku przy wsparciu gminy, jako organu prowadzącego, przystąpiłem do remontu sal lekcyjnych oraz doposażenia szkoły w pomoce dydaktyczne. Obejmując szkołę za priorytet obrałem sobie wypracowanie dobrej relacji ze wszystkimi pracownikami szkoły jak również z rodzicami. To właśnie bardzo dobra współpraca z nauczycielami i rodzicami przyczyniła się do sukcesu szkoły w tym roku.

Szkoła drugim domem

- Bardzo ważne jest dbanie o materialne wyposażenie szkoły, ale ważniejsze jest „inwestowanie” w nauczycieli, ważna jest atmosfera w pracy, indywidualne podejście do każdego pracownika – kontynuuje dyrektor. - Te wszystkie działania mają służyć i służą dobru uczniów. Szkoła powinna być miejscem przyjaznym dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Dla uczniów i nauczycieli szkoła powinna być drugim domem, uważam, że w Krynkach tak właśnie jest.

W „robieniu” dobrej szkoły to waśnie nauczyciele odgrywają najważniejszą rolę. W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Krynkach grono pedagogiczne tworzy zgrany zespół, umiejący ze sobą współpracować. Nauczyciele poszerzają wiedzę w zakresie warunków efektywnej współpracy w celu tworzenia zespołów posiadających poczucie własnego celu, angażując się w pracę różnych zespołów, pedagodzy uczą się od siebie nawzajem. Nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych, szkoleniach. Pracują w zespołach przedmiotowo zadaniowych: mamy zespół nauczycieli humanistów, językowców, przedmiotów ścisłych, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, edukacji wczesnoszkolnej i inne. Prowadzone są koła zainteresowań, zajęcia wyrównawcze, innowacje i projekty edukacyjne. Dobrą szkołę można poznać po tym, jak uczniowie są aktywni i jak nauczyciele mobilizują uczniów do tej aktywności. W jaki sposób przejawiają inicjatywę w uczeniu się, angażują się w sprawy szkoły i lokalnej społeczności, jak interesują się ojczyzną i światem. Rozbudzenie i wspieranie takich postaw wymaga od dyrekcji i nauczycieli zaplanowanych i przemyślanych działań. W Krynkach nauczyciele stawiają na aktywność uczniów, podejmują wszelkie inicjatywy, aby uczeń polubił dany przedmiot. Przykładem może być szkolny dzień matematyki, kiedy pani Monika Sala pokazuje jak można uczyć się matematyki na wesoło, w połączeniu z rywalizacją sportową. Działania nauczycieli, a tym samym osiągnięcia uczniów są widoczne, nasi uczniowie zajmują czołowe miejsca w konkursach organizowanych na etapie gminy i powiatu, są również laureatami i finalistami na wyższych szczeblach, na przykład w wojewódzkim konkursie matematycznym. Na terenie szkoły, przy współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów, podejmowane są inicjatywy gminne. Od 2015 roku są organizowane: Gminne Obchody Święta Niepodległości, Gminny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. Ciekawym przedsięwzięciem jest Gminna Olimpiada Przedszkolaków.

Jest dobra baza

Szkoła w Krynkach posiada bardzo dobrą bazę lokalową, jednak nie wszystkie pracownie są jeszcze odpowiednio doposażone. Placówka posiada tylko cztery tablice interaktywne, pomoce dydaktyczne do matematyki i nauk przyrodniczych, nowe komputery do pracowni informatycznej. Szkoła posiada nowoczesną pracownię ekologiczną. Ale potrzeby placówki są większe. Pilnie potrzebne jest wyposażenie pracowni chemicznej.

- Bardzo dobrze układa się nam współpraca z Urzędem Gminy w Brodach, szczególnie z panią Wójt Marzeną Bernat, która interesuje się sprawami oświaty - dodaje Grzegorz Księżak. - Zawsze szkoła może liczyć na współpracę z Radą Gminy, Radą Sołecką. Nie można również pominąć Organu Nadzorującego, szczególnie państwa wizytatorów ze starachowickiej delegatury, gdzie można zawsze zasięgnąć porady, opinii i wparcia. Rodzice również są naszymi sprzymierzeńcami, włączają się w szkolne inicjatywy, często również są ich pomysłodawcami. Ale osiągnięcie bardzo dobrego wyniku na egzaminie ósmoklasisty to efekt wytężonej pracy nauczycieli oraz uczniów przy wsparciu rodziców. Dziękuję nauczycielom za efektywne nauczanie – nauczycielce języka polskiego pani Beacie Ziębie, nauczycielce języka angielskiego pani Iwonie Łacie i nauczycielce matematyki pani Monice Sali oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom za tworzenie dobrej szkoły.

Dyrektor Grzegorz Księżak

Grzegorz Księżak jest doktorem nauk teologicznych w zakresie katechetyki, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ponadto ukończył studia specjalistyczne w zakresie teologii pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie zakończone licencjatem kanonicznym oraz studia podyplomowe w zakresie: Lider oświaty szkoły uczącej się, resocjalizacja z socjoterapią.

Ponadto od 2008 roku pracuje jako edukator w Centrum Doskonalenia Kadr Oświatowych w Starachowicach obecnie w Ostrowcu Świętokrzyskim i od 2015 roku w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim (zajęcia zlecone na studiach podyplomowych) e.

Ukończone kursy: oligofrenopedagogika, sztuka, organizacja i zarządzanie oświatą, wychowanie do życia w rodzinie, andragogika.
Grzegorz Księżak jest ponadto współautorem i współredaktorem podręczników do nauczania religii.

Tematem jego pracy doktorskiej był problem edukacji religijnej dorastającej młodzieży, ze szczególnym zwróceniem uwagi na psychologiczno-pedagogiczne uwarunkowania młodzieży w okresie adolescencji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie