Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach zwycięzcami turnieju debat historycznych

Tomasz Trepka
Młodzież z kieleckich szkół zmierzyła się w IV edycji turnieju debat historycznych zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Uczniowie dyskutowali nad następującymi tematami: „Wybory do Sejmu Ustawodawczego przeprowadzone w styczniu 1919 roku powinny zostać zorganizowane po ustaleniu granic państwa”, „Z perspektywy Polaków Stalin był większym zbrodniarzem niż Hitler”, „Działalność podziemia niepodległościowego była najważniejszą formą oporu wobec władzy komunistów w Polsce, w pierwszych latach po II wojnie światowej” oraz „Wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 roku miały kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego w Polsce”.

Uczestnicy zmagań stanęli przed niełatwym zadaniem. Oprócz znakomitego przygotowania merytorycznego, musieli wykazać się szacunkiem do oponentów oraz umiejętnie zbijać argumenty drugiej ze stron dyskusji.
- Takich turniejów, jak ten w Kielcach, odbywa się w całej Polsce piętnaście. To część dużego projektu. Udział w debacie jest jedynie zwieńczeniem pracy nad przygotowaniem się do dyskusji. Każda minuta, którą młodzież poświęciła na przygotowanie do turnieju, to jest kapitał, niezależnie od wyniku jaki się osiągnie – mówiła Karolina Kolbuszewska z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, ogólnopolski koordynator debat historycznych.

W finałowej debacie zmierzyły się ze sobą drużyny z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach oraz z Liceum Ogólnokształcącego imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach. Zdaniem jury złożonego z historyków, lepiej zaprezentowali się ci drudzy. – Jej poziom był bardzo wysoki. Nie mam wątpliwości, że obie drużyny miałby szanse walczyć w rywalizacji ogólnopolskiej. Mieliśmy do czynienia ze świetną argumentacją z obydwu stron – dodała Karolina Kolbuszewska. Zwycięzcy z Liceum Ogólnokształcącego imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach zmierzą się z 16 najlepszymi drużynami z całej Polski. Rywalizacja między uczniami szkół ponadgimnazjalnych odbyła się w województwie świętokrzyskim po raz drugi.

Ogólnopolskie Debaty Historyczne Instytutu Pamięci Narodowej to projekt edukacyjny wykorzystujący formę debaty oksfordzkiej w edukacji historycznej. Uczniowie poszerzają w ten sposób wiedzę historyczną na temat ważnych problemów związanych z historią Polski XX wieku. Dzięki metodzie debaty oksfordzkiej uczestnicy mają możliwość pogłębienia umiejętności patrzenia na zagadnienia z wielu stron, samodzielnego myślenia, budowania spójnej i logicznej argumentacji, występowania publicznie, słuchania i szanowania swoich rozmówców, jak również brania odpowiedzialności za swoje słowa.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie