Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Łopuszna wypuścili w niebo "gołębie pokoju". Wspaniałe obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległosci

Paulina Baran
Paulina Baran
Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie
Młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie wypuściła w niebo "gołębie pokoju" – symbol wolności, miłości i wierności. Przy szkole posadzono też jedenaście drzewek wolności.

"Ta ,co nie zginęła…” te proste, ciche słowa poety, uczestnika walk podczas II wojny światowej zabrzmiały jak dzwon Zygmunta podczas uroczystego apelu związanego z obchodami Święta Niepodległości, który odbył się w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie w czwartek, 7 listopada.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie dyrektor szkoły Teresa Pasowska serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych i podkreśliła wagę oraz wyjątkowość tego spotkania. Przypomniała, jak ważną rolę w naszym życiu powinna zajmować pamięć o tych, którzy przelali krew w walce o wolność ojczyzny.

W dalszej części głos zabrali uczniowie przygotowani pod kierunkiem pana Piotra Starzyka, pana Marcina Wróbla i pani Agaty Świebody. Słowem i muzyką oddali tragizm Polaków – narodu, który nie ugiął się pod presją zmieniających się przez wieki tyranów i z nadzieją wyczekiwał powiewu wolności. W przejmujący sposób opisali często bratobójczą walkę tych, którzy, walcząc w armiach różnych zaborców zginęli na terenie Łopuszna oraz całej gminy. Wszystkie działania wojenne niosły śmierć i zniszczenie. Występujący wywołali dreszcz emocji wykonaniem pieśni patriotycznych, których przesłaniem mogą być słowa pochodzące z utworu Jana Pietrzaka : ,,Żeby Polska była Polską".

Po występie, pani dyrektor podziękowała młodzieży za ich wkład artystyczny, a także przypomniała zgromadzonym o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji, kulturze, ale trzeba również tworzyć nową, naszą własną historię.

W drugiej części apelu nastąpił symboliczny akt uczczenia Święta Niepodległości. Pod przewodnictwem pani dyrektor Teresy Pasowskiej reprezentanci uczniów klas III liceum, IV technikum i III szkoły branżowej przed budynkiem szkoły wypuścili do nieba gołębie pokoju – symbol wolności, miłości i wierności . Uroczystość zakończyła się posadzeniem na terenie placu szkolnego jedenastu drzewek wolności przez uczniów klas pierwszych oraz ich wychowawców. Każde z nich otrzymało swoją symboliczną nazwę, której wybór został wcześniej uzasadniony przez przedstawicieli poszczególnych klas. Dzięki temu staną się one symbolem wartości i cnót , które powinny przyświecać nam w życiu oraz wyrazem pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

To najpopularniejsze pułapki języka polskiego



Czy matura z języka polskiego jest trudna?

10 gadżetów dla modnego przedszkolaka


Ile pamiętasz z podstawówki? Quiz


Gdzie studiować, żeby zarabiać?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie