Uczniowie z Ostrowca uczcili 100 lecie Niepodległości

  Uczniowie z Ostrowca uczcili 100 lecie Niepodległości

  mir

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uczniowie z Ostrowca uczcili 100 lecie Niepodległości
  1/5
  przejdź do galerii
  W szczególny sposób uczniowie Zespołu Szkół numer 3 popularny THM, uczcili 100 lecie Niepodległości.
  Z inicjatywy polonistki- Renaty Kowalskiej, nauczycielki historii– Małgorzaty Wawrzkiewicz i wicedyrektora- Piotra Leśniewskiego, uczniowie klasy drugiej technik mechatronik, uczestniczyli w 15-kilometrowym rajdzie pieszym szlakiem miejsc związanych z działalnością niepodległościową w czasach powstania styczniowego oraz I i II wojny światowej. Trasa rajdu wiodła przez malownicze zakątki Sieradowickiego Parku Krajobrazowego z miejscowości Parcele na Górze Sieradowskiej wzdłuż Świśliny do Rezerwatu Wykus.
  Przyszli mechatronicy dotarli do miejsca pamięci na Wykusie, zapalili pamiątkowy znicz i oddali cześć poległym tam bohaterom. Uczniowie podkreślili charakter rajdu, trzymając biało- czerwone flagi i napis „THM DLA NIEPODLEGŁEJ”- motyw przewodni wędrówki.

  Następnie na świeżym powietrzu, wśród drzew i śpiewających wokół ptaków, odbyła się plenerowa lekcja historii i poezji patriotycznej, którą poprowadziły Małgorzata Wawrzkiewicz i Renata Kowalska. Młodzież wysłuchała opowieści o Wykusie, żołnierzach AK, o „Ponurym”, „Nurcie”, posłuchała poezji partyzanckiej ku czci poległych w tym miejscu, uświęconym męczeńską krwią bohaterów.

  Przypadek sprawił, że w tym samym czasie odwiedzała Wykus siostra jednego z żołnierzy AK – Józefa Małka ps. „Komar”. Kobieta, już w starszym wieku, poruszając się o kuli, podeszła do młodzieży, zaciekawiona tą odbywającą się w tym miejscu nietypową lekcją i opowiedziała o swym bracie, jego poświęceniu dla ojczyzny i tragicznym losie, jaki go spotkał. Na koniec życzyła naszym uczniom dobrej przyszłości, sugerując iż ucząc się, zdobywając wiedzę, o tę przyszłość nie będą musieli się lękać. Wzruszeni młodzi ludzie podziękowali siostrze „Komara” za piękną lekcję historii.

  Po drodze do Polany Langiewicza młodzież mijała stacje Partyzanckiej Drogi Krzyżowej i mogiły powstańców, na których uczniowie zapalali znicze pamięci.

  Na Polanie Langiewicza – miejscu uważanym powszechnie za miejsce obozowania oddziałów powstańczych, dowodzonych przez generała Mariana Langiewicza, podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku- mechatronicy rozpalili ognisko, posilając się pieczonymi kiełbaskami przed drogą powrotną do Ostrowca. Przy ognisku nauczyciele THM zorganizowali też konkurs historyczny dla uczniów, dotyczący działań niepodległościowych i osoby Józefa Piłsudskiego. Uwieńczeniem zmagań konkursowych były drobne nagrody-upominki ufundowane przez dyrektora Czesława Golisa.


  ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10
  Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!

  Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?
  Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)  ZOBACZ TAKŻE: Top-Muzyczny. Zobacz najlepsze boysbandy

  Źródło: vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]