Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Zespołu Szkół w Osieku w Maratonie Pisania Listów. Napisali ich prawie 500

akr
W tym roku po raz pierwszy w Zespole Szkół imienia Jana Pawła II w Osieku zorganizowano Maraton Pisania Listów. Uczniowie tej szkoły liczą, że dzięki włączeniu się w akcję uda im się wpłynąć na poprawę sytuacji osób, których prawa zostały złamane – na tym bowiem polega ta akcja. Maraton organizowany jest na całym świecie.

W czasie maratonu pisze się listy w obronie 10 konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Co roku dzięki akcji udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku akcja, która zorganizowana została już po raz 17, rozpoczęła się 1. grudnia i potrwa do 10. grudnia.

Pomysłodawczyniami akcji w osieckiej szkole były panie:
Zdzisława Król nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II Osieku i Katarzyna Kunowska moderator Dyskusyjnego Klubu Książki w Osieku.
Akcja cieszyła się dużą popularnością wśród młodzieży. Uczniowie napisali 483 listy przeciwstawiając się w ten sposób naruszeniom praw człowieka.

Młodzież z Osieka napisała najwięcej listów w sprawie Mahadine - aktywisty z Czadu. To ojciec siedmiorga dzieci, który we wrześniu 2016 roku opublikował na facebooku film krytykujący rząd Czadu. Kilka dni później porwano go z ulicy, przez wiele tygodni był bity i skuty łańcuchami. Grozi mu dożywocie. Mahadine jest chory na gruźlicę, którą zaraził się w więzieniu.
Uczniowie z Osieka napisali w jego sprawie 110 listów. Prosili o udzielenia mu niezbędnej opieki medycznej oraz o bezwarunkowe uwolnienie aktywisty.

74 listy wysłano w sprawie Shackeli Jackson z Jamajki. Kiedy jej brat Nakiea został zastrzelony przez policję, Shackelia postanowiła podjąć walkę z niewydolnym wymiarem sprawiedliwości i odważnie domagać się sprawiedliwości za popełnione morderstwo. Stała się głosem dziesiątek rodzin, których najbliżsi zginęli w podobny sposób. W listach do premiera Jamajki wzywano do ochrony Shackelii i zapewnienia sprawiedliwości zamordowanym przez policję.

Innym z tegorocznych bohaterów, który zjednał sobie przychylność uczniów był Clovis Razafimalala z Madagaskaru, który został skazany za ochronę lasu deszczowego. Drzewa różane są cenne, a zagraża im skorumpowana sieć przemytników, którzy je sprzedają. Odwaga Clovisa i działanie w celu ochrony rzadkich drzew sprowadziły na niego niechcianą uwagę. Został skazany na podstawie fałszywych zarzutów. W listach proszono o unieważnienie wyroku Clovisa. Wysłano w tej sprawie 52 listy.

Uczniowie Zespołu Szkół w Osieku bardzo pozytywnie odebrali akcję i byli w nią bardzo zaangażowani. Maraton Pisania Listów ma na stałe zagościć w kalendarzu działań tej szkoły.

ZOBACZ TAKŻE: Bożonarodzeniowa choinka dla papieża w Watykanie. Dekorowanie choinki

(Źódło: poranny.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie