Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze szkoły Bukowie na wędrówce z cyklu „Podreptać po świętokrzyskich szlakach…” (ZDJĘCIA)

Sławomira Jambor
Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych imienia Jana Pawła II w Bukowie kolejny raz wybrali się na wędrówkę po ciekawych miejscach regionu świętokrzyskiego. Tym razem trasa rajdu przebiegała od rezerwatu krajobrazowego „Karczówka” do rezerwatu geologicznego „Biesak – Białogon”.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Rajd rozpoczynamy od zwiedzania zespołu klasztornego na Karczówce. Malowniczo położony kościół świętego Karola Boromeusza ufundował biskup krakowski Marcin Szyszkowski w podzięce za ocalenie Kielc przed zarazą w 1622 roku.

Tu w kaplicy świętej Barbary znajduje się niezwykle cenna figura świętej, wyrzeźbiona w jednej bryle galeny. Została ona wydobyta na zboczach Karczówki przez górnika Hilarego Malę w 1646 roku. Po zwiedzeniu całego zespołu klasztornego i rezerwatu udajemy się w kierunku Dalni, Grabiny do najgłębszego w tym regionie szybu kopalni rudy ołowiu „Barbara”. Po drodze widzimy wiele dawnych wyrobisk górniczych i dowiadujemy się o pracy oraz metodach wydobycia tego kruszca.

Region charakteryzuje się też bogatą historią związaną z Powstaniem Styczniowym. Przemierzając górę Brusznia zatrzymujemy się na szczycie, gdzie ustawiono krzyż upamiętniający tamte wydarzenia. Jego historia sięga 1916 roku. Postawiono go w 53 rocznicę wydarzeń styczniowych. Obecny jest już szóstym z kolei i najwyższym. Mierzy bowiem 31 metrów.

Tu na polanie robimy krótki odpoczynek, po czym udajemy się w kierunku Białogonu. Dzielnica Kielc – Białogon jest znana przede wszystkim jako osada hutnicza, w której już w XVI wieku funkcjonowała huta miedzi, a w kolejnych wiekach prowadzono wytop ołowiu i srebra. W latach 1816 – 1817 zlokalizowano tu hutę „Aleksander”. Była ona, jak na ówczesne czasy, dużym zakładem przemysłowym. Do 1827 roku kształcili się tu również studenci pierwszej w kraju wyższej szkoły technicznej – Akademii Górniczo – Hutniczej w Kielcach, założonej w 1816 roku przez Stanisława Staszica.

Pięknym zabytkiem odwiedzonego przez nas miejsca jest drewniany kościołek Przemienienia Pańskiego, wzorowany na stylu zakopiańskim. Wzniesiono go w setną rocznicę otwarcia huty „Aleksander”. Przy kościele opuszczamy szlak imienia Sylwestra Kowalczewskiego i udajemy się w kierunku Kamiennej Góry, gdzie położony jest geologiczny rezerwat Biesak – Białogon. Skrywa on najstarsze geologicznie skały regionu. Piaskowce i mułowce budujące ten region liczą 540 milionów lat. Wiele tu również ciekawostek geologicznych, między innymi niezgodność stratygraficzna, szereg zjawisk tektonicznych, bentonity świadczące o działalności wulkanicznej tych obszarów, tak zwane lustra tektoniczne. To one są między innymi przedmiotem utworzenia rezerwatu. Dawny kamieniołom, w którym obserwujemy wszystkie te zjawiska geologiczne, wypełniony jest częściowo wodą, co podnosi dodatkowo walory krajobrazowe tego niezwykłego miejsca.

Po kilkugodzinnej wędrówce wracamy do autokaru. Tu mamy powtórkę z wiedzy o miejscach, które poznaliśmy i możliwość wygrania przydatnych przewodników turystycznych. Jak każda nasza wyprawa, tak i ta, dostarczyła nam wiele radości, przyjemności i satysfakcji z poznanych miejsc… Czyli do następnego razu naszej szkolnej przygody!

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie