Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze szkoły w Kierzu Niedźwiedzim oddali hołd Witoldowi Pileckiemu [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W 27 miastach w Polsce, we wtorek, 25 maja punktualnie o godzinie 21.30 zapalono znicze przypominające o tragicznej śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Jedną z tych miejscowości był Kierz Niedźwiedzi.

Przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach, uczniowie miejscowej szkoły, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy oddali hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu 73 lata temu przez komunistów.

O 21.30 – w godzinę śmierci – niezłomnego bohatera, zapłonęły znicze przed pomnikiem przy Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kierzu Niedźwiedzim. Zebrani wysłuchali również referatu poświęconego Witoldowi Pileckiemu.

W województwie świętokrzyskim hołd bohaterowi okresu okupacji niemieckiej i sowieckiej oddano również w Krasocinie, gdzie znajduje się Zespół Placówek Oświatowych imienia rotmistrza Witolda Pileckiego.

Kim był rotmistrz Witold Pilecki?

Walczył przeciwko bolszewikom w 1920 roku, a następnie w wojnie obronnej 1939 r. oraz zaangażował się w działalność w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo Związek Walki Zbrojnej, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim. Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd – decyzją gen. Władysława Andersa – wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze. Został aresztowany w maju 1947 r. i poddany okrutnemu śledztwu.

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie