Udana akcja profilaktyczna. Przebadali pół tysiąca kobiet!

  Udana akcja profilaktyczna. Przebadali pół tysiąca kobiet!

  Rafał BANASZEK banaszek@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Małgorzata Wypychewicz (z lewej) i Iwona Dobosz z Fundacji Jesteśmy Blisko są bardzo zadowolone z przeprowadzonej akcji profilaktycznej.

  Małgorzata Wypychewicz (z lewej) i Iwona Dobosz z Fundacji Jesteśmy Blisko są bardzo zadowolone z przeprowadzonej akcji profilaktycznej. ©Rafał Banaszek

  Spełniło się marzenie włoszczowskiej Fundacji Jesteśmy Blisko. 509 kobiet z powiatu włoszczowskiego skorzystało z bezpłatnych badań piersi i cytologii.
  Małgorzata Wypychewicz (z lewej) i Iwona Dobosz z Fundacji Jesteśmy Blisko są bardzo zadowolone z przeprowadzonej akcji profilaktycznej.

  Małgorzata Wypychewicz (z lewej) i Iwona Dobosz z Fundacji Jesteśmy Blisko są bardzo zadowolone z przeprowadzonej akcji profilaktycznej. ©Rafał Banaszek

  Jak pani podsumuje akcję?

  Jak pani podsumuje akcję?


  Małgorzata Wypychewicz, przewodnicząca Rady Fundacji Jesteśmy Blisko we Włoszczowie: - Jestem bardzo szczęśliwa. Ta akcja jest bliska memu sercu, gdyż sama przeszłam tę chorobę i tylko wczesna diagnoza uratowała mi życie. Drogie panie, rak piersi to choroba, z której można się wyleczyć, z którą można wygrać. Trzeba wziąć się w garść i walczyć. Gratuluję paniom, które się odważyły i przyszły. Jeśli coś wyszło nie tak, niech się nie załamują, pomożemy im, pamiętajcie, że jesteśmy blisko. Chcę jeszcze raz podziękować wszystkim kobietom, które wykonały te badania. Wielkie słowa uznania kieruje też do naszych organizatorów - Iwony Dobosz, Niny Fiecek, Marleny Kowalskiej i wielu innych osób, które włożyły swoje serce w tę akcję.  To pierwsza i największa do tej pory taka akcja profilaktyczna, zorganizowana we Włoszczowie przez Fundację Jesteśmy Blisko Małgorzaty i Bogusława Wypychewiczów.

  Przez cały ubiegły tydzień na terenie ZPUE przy ulicy Jędrzejowskiej trwała masowa akcja badań profilaktycznych dla pań pod hasłem "Kobieto! Tu Włoszczowa, masz być zdrowa!". Panie mogły bezpłatnie i bez ograniczeń wiekowych zrobić sobie mammografię, USG piersi lub cytologię. Zabiegi wykonywane były w podstawionym na parkingu ZPUE cytomammobusie oraz tuż obok w przyzakładowej przychodni tej firmy. Badania wykonywała wykwalifikowana kadra lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

  MASOWE RUSZENIE PAŃ

  Efekt jest oszałamiający.

  - Przebadano dokładnie 509 kobiet. Onkologia nie spodziewała się takiej ilości. To było prawdziwe masowe ruszenie. Lekarze myśleli, że dziennie przyjdzie po kilka pań, a było ich codziennie około 60. Marzyliśmy o przekroczeniu liczby pół tysiąca przebadanych kobiet i się udało - mówi zadowolona Iwona Dobosz, prezes Fundacji Jesteśmy Blisko.

  - Jeśli coś nam nie wyszło jak należy, prosimy panie o takie sygnały, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość i więcej nie popełniać błędów. My też się uczymy. Wszelkie sugestie będą brane pod uwagę, żeby kolejne nasze akcje były coraz lepiej zorganizowane - dodaje Małgorzata Wypychewicz, przewodnicząca Rady Fundacji.

  TERAZ CZAS NA PANÓW

  Jeszcze w tym roku włoszczowska Fundacja Jesteśmy Blisko zamierza zorganizować drugą dużą akcję prozdrowotną - tym razem skierowaną do panów. Chodzi o badania raka prostaty. Będzie to nowość w naszym regionie.

  - To będzie dużo trudniejsza sprawa, żeby namówić panów, ale wierzymy, że się uda. Chcemy przełamać barierę psychiczną i zmobilizować mężczyzn do badań. Będą zachęcać do tego ci, którzy przeszli już tę chorobę - opowiada pani Iwona.

  Warto wspomnieć, że dzięki takim akcjom profilaktycznym, które zapoczątkowano we Włoszczowie już w 2008 roku, powiat włoszczowski w 2010 roku znalazł się na pierwszym miejscu w województwie świętokrzyskim (w ubiegłym roku spadł na 2), jeśli chodzi o ilość przeprowadzonych badań raka piersi. Jeśli chodzi o cytologię, od lat zajmujemy pierwsze miejsce.

  - Chciałyśmy serdecznie podziękować Zarządowi Fundacji Jesteśmy Blisko za kontynuowanie wspaniałego pomysłu. Takie działania solidaryzują nas, kobiety, dają nadzieję, że nie będziemy nigdy same - uważa Jolanta Tyjas, prezes Stowarzyszenia Włoszczowa na Obcasach.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  sun

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo