MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Udane Dni Województwa. W Skarżysku furorę robiły nalewki z Łącznej, w Starachowicach piosenki w koncercie życzeń dedykowano również księżom, w Ostrowcu furorę robiły Krzemionki (zdjęcia)

Mateusz BOLECHOWSKI [email protected] Anna ŚLEDZIŃSKA /A.L./
Niezwykły chór złożony z artystów oraz przedstawicieli ostrowieckich władz zaśpiewał piosenkę promującą województwo świętokrzyskie.
Niezwykły chór złożony z artystów oraz przedstawicieli ostrowieckich władz zaśpiewał piosenkę promującą województwo świętokrzyskie.
Mieszkańcy powiatów skarżyskiego, starachowickiego i ostrowieckiego świętowali Dni Województwa. Były ciekawe koncerty i smakowite potrawy.
Dni województwa świetokrzyskiego w Starachowicach

Dni województwa świętokrzyskiego w Starachowicach

Dni Województwa Świętokrzyskiego, to cykl imprez organizowanych przez Urząd Marszałkowski w Kielcach dla upamiętnić rocznicy powołania województwa świętokrzyskiego.

W piątek festyn zorganizowano na skarżyskich Plantach. Do pomocy w przygotowaniu imprezy zaproszono gminy powiatu skarżyskiego i instytucje.

Gozdowianka ponad wszystko

Wrażenie robiła prezentacja gminy Łączna. Panie w ludowych strojach zachęcały do kosztowania miejscowych smakołyków. Były domowe ciasta, swojski chleb ze smalcem i ogórkami (wielki gar smalcu przygotowała też kadra Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii ze Skarżyska). Największym rarytasem była gozdowianka, mająca wyborny smak i piorunujące działanie nalewka-księżycówka rodem ze wsi Gózd.

A że czarujące gospodynie miały jej spory zapas, przy ich stoisku cały czas było tłoczno. Za symboliczne 3 złote można było skosztować trunku, który ma szansę stać się jedną z atrakcji regionu.

Emeryk dla westerplatczyka

Dużo działo się i na scenie. Statuetkę Emeryka na ręce Zbigniewa Celskiego, wójta Skarżyska Kościelnego przekazano dla kapitana Władysława Stopińskiego z Lipowego Pola, jednego z trójki żyjących obrońców Westerplatte.

Później zapanowała luźniejsza atmosfera. Włodarze gmin powiatu wspólnie śpiewali piosenkę o regionie, a wójt Celski w porywie serca ruszył w tany z Małgorzatą Łakomiec, sekretarz powiatu. Występował znany z telewizyjnej "Szansy na sukces", pochodzący ze Skarżyska Dariusz Bernatek - świetnie wykonujący piosenki Czesława Niemena i Stana Borysa oraz Trio z Małogoszcza.
Koncert życzeń

Do Starachowic organizatorzy Dni Województwa przyjechali w sobotę. Na placu przy ulicy Na Szlakowisku stoiska rozłożyli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego, Urzędu Wojewódzkiego, różnych instytucji, szkół, firm. Prace prezentowali również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kałkowa-Godowa. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, przy placu stanęło mini wesołe miasteczko.

Impreza była okazją do podziękowań osobom, które pracują na rzecz powiatu i miasta. Dla nich organizatorzy przygotowali koncert życzeń. Ciepłe słowa i zadedykowaną dla siebie piosenkę usłyszeli: ksiądz kustosz sanktuarium w Kałkowie - Godowie Czesław Wala, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Jarosław Kateusz, rzeźbiarz Kazimierz Kopeć, pracownik szpitala i muzyk Bartosz Tuchowski, przedsiębiorca Krzysztof Chaja, animator kultury Janusz Kiełbasa, artysta plastyk i rysownik Marcin Bondarowicz, animator sportu Sylwester Dudek, honorowy sołtys Wąchocka Stanisław Rożmiej i Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Mirzec.

Specjalne nagrody odebrali ponadto starosta starachowicki Andrzej Matynia i dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury Tomasz Kordeusz.
W Starachowicach wystąpili: Małgorzata Główka, Dariusz Bernatek, Trio Małogoszcz i zespół Kakadu. Zaprezentowali się również utalentowani starachowiczanie: wokaliści ze Starachowickiego Centrum Kultury i bard Piotr Kędziora.

Ostrowiec też jest stąd

Wczoraj Dni Województwa zorganizowano w Ostrowcu. Słoneczna pogoda zachęciła mieszkańców miasta do spaceru w kierunku Parku Miejskiego i wzięcia udziału w imprezie.
Na początek wysłuchali niezwykłego występu kieleckich artystów i… ostrowieckich samorządowców, którzy wspólnie zaśpiewali piosenkę "Ja jestem stąd", promującą województwo.

Wzdłuż alejek można było oglądać stoiska gmin, instytucji i organizacji i zapoznać się z osiągnięciami województwa, jego inicjatywami, a także programami unijnymi i możliwościami pozyskiwania funduszy. Niezwykle popularny był punkt Rezerwatu Przyrodniczo-Archeologicznego "Krzemionki", gdzie prezentowano zwyczaje, wygląd i codziennie czynności praprzodków z epoki neolitu. Nie zabrakło oczywiście przeróżnych atrakcji dla najmłodszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie