Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Udane, wspólne obchody 42. rocznicy Sierpnia’80 w Starachowicach. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Obchody 31 sierpnia rozpoczęły się przed tablicą „Solidarności” na budynku biurowca MAN.
Obchody 31 sierpnia rozpoczęły się przed tablicą „Solidarności” na budynku biurowca MAN. Kazimierz Cuch
Tegoroczna, 42. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” była obchodzona w Starachowicach przez trzy dni, według jednego, wspólnego programu. Obchody zakończyły się w środę. Wrócił festyn związkowy.

Było kilka imprez rocznicowych, współorganizowanych przez Delegaturę Solidarności w Starachowicach, Komisję Zakładową Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” i Komisję Międzyzakładową „Solidarności” w MAN Bus Starachowice, PKC Group Motherson, APLEONA i Euro VIG. Rozpoczął obchody doroczny, wielki festyn, na stadionie miejskim, koło krytej pływalni, w sobotę 27 sierpnia. W niedzielę 28 sierpnia w starachowickim kościele Wszystkich Świętych została odprawiona uroczysta msza święta rocznicowa, w wyjątkowej scenerii z udziałem czarnoskórego księdza z Kenii. Końcowe obchody były w środę 31 sierpnia. Był to centralny punkt obchodów rocznicowych, z szerokim programem.

Przed biurowcem MAN o tajnych członkach związku

Nim nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów przed tablicą upamiętniającą działaczy „Solidarności” w Fabryce Samochodów Ciężarowych Starachowice, na budynku biurowca głównego MAN Bus Starachowice, były oficjalne wystąpienia.

Najpierw zabrał głos Jan Seweryn, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w pięciu starachowickich firmach.

Poinformował, że w kierowanej przez niego komisji jest zrzeszone około 1300 członków, w tym: w MAN Bus Starachowice- 1000, w PKC Group Motherson- 250, w APLEONA i EURO VIG- 40. Przewodniczący poinformował, że ma czterech tajnych członków „Solidarności” w czterech

starachowickich firmach. Tajność wynika z tego, że większość prywatnych pracodawców jest przeciwna zakładaniu związków zawodowych w ich firmach. Ci członkowie boją się zwolnień z pracy. Po przewodniczącym głos zabrała pani poseł Agata Wojtyszek.

W kościele i koło kościoła Świętej Trójcy

Po uroczystościach przed biurowcem MAN, nastąpił wyjazd do kościoła Świętej Trójcy. Tam złożono wiązanki kwiatów przed obeliskiem Anny Walentynowicz i popiersiem księdza Jerzego Popiełuszki, patrona Solidarności. Spod kościoła, w zorganizowanej grupie związkowcy przeszli do Ronda Solidarności.

Przed Kamieniem Solidarności

Tu przed pamiątkowym Kamieniem „Solidarności”, znów były oficjalne wystąpienia. Byli przedstawiciele władz miast i powiatu, pani poseł Agata Wojtyszek, dawni i obecni działacze Solidarności w Starachowicach.

Referat programowy wygłosił Paweł Rdzanek, szef oświatowej Solidarności w Starachowicach. Po nim głos zabrała pani poseł Agata Wojtyszek. Krytyczne, wobec organizatorów obchodów, wystąpienie miał Edward Dudek, zasłużony działacz Solidarności. Miał do nich pretensję, że w referacie nie wspomniano o manifestacji zwolenników Solidarności w Starachowicach, w stanie wojennym, 31 sierpnia 1982 roku. Poparł go Paweł Perchel, ze Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989”. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Stąd nastąpił wyjazd do kościoła Wszystkich Świętych, gdzie miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów przed Pomnikiem „Solidarności” i tablicą pamiątkową robotników Sierpnia ’80.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Udane, wspólne obchody 42. rocznicy Sierpnia’80 w Starachowicach. Zobacz zdjęcia - Starachowice Nasze Miasto

Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto