Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukazała się kronika parafii Imielno z okresu I wojny światowej

Tomasz Trepka
- „Wielka wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912-1917)” to wyjątkowa publikacja, która aż do bólu przedstawia to, co działo się na ziemi jędrzejowskiej w okresie I wojny światowej – powiedział profesor Adam Massalski z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Kronika parafii Imielno została spisana przez jej ówczesnego proboszcza księdza Adama Włosińskiego. Publikacja ukazała się dzięki pracy dwóch historyków – profesora Jerzego Gapysa z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz księdza doktora Tomasza Gocela, dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. – Kronika parafialna to specyficzny rodzaj źródła. Była ona spisana po to, by służyć następcom proboszcza. Posiada ona mnóstwo informacji szczegółowych – nazwisk oraz wydarzeń. Skąd czerpał wiedzę ksiądz Włosiński? Przede wszystkim z kontaktów z własnymi parafianami – wyjaśnił profesor Jerzy Gapys.

Wyjątkowe źródło historyczne

Opisane z okresu I wojny światowej wydarzenia zostały przedstawione w sposób niezwykle interesujący. Znajdziemy w niej informacje dotyczące prowadzonych walk, okupacji, a nawet katastrofalnych w skutkach zjawisk przyrodniczych, które ponad sto lat temu pustoszyły ziemię świętokrzyską. – Publikacja znakomicie oddaje atmosferę tamtej epoki. Kronika pokazuje dobitnie, że wojna przerosła psychologicznie ludzi. Okazało się, że nie jest ona niczym romantycznym, niesie ze sobą mnóstwo problemów, takich jak choroby, brak żywności, pieniędzy oraz pożary – dodał profesor Jerzy Gapys. Z kroniki wyłania się równocześnie obraz chłopów nierozumiejących potrzeby walki o wolną i niepodległą Polskę.

- Ksiądz Włosiński zapisywał nie tylko wydarzenia wojenne, ale również starał się w szczegółowy sposób opisać trudy życia codziennego mieszkańców parafii Imielno oraz informacje dotyczące relacji na linii proboszcz – parafianie. Jednym z ciekawszych wydarzeń opisanych przez księdza Adama Włosińskiego było zawarcia tymczasowego porozumienia o zawieszeniu broni w okresie Wielkanocy 1915 roku. Najpierw Rosjanie od strony Pińczowa wywiesili białe flagi, następnie zrobili to również Polacy. Później razem świętowano. Jednocześnie ksiądz proboszcz wielokrotnie angażował się w pomoc dla mieszkańców ziemi jędrzejowskiej – dodał ksiądz doktor Tomasz Gocel.

W publikacji nie zabrakło również zagadnień kontrowersyjnych, związanych z relacjami międzyludzkimi, demoralizacją wojenną oraz sprawami obyczajowymi. – Początkowo mieliśmy nawet pewne obawy, czy wszystko, co napisał ksiądz Adam Włosiński można drukować. Znajdują się tam dość drastyczne opisy, tego co działo się w okresie wojny – dodał profesor Adam Massalski. – Niektóre z nich mogą bulwersować – dodała doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Kronika przybliża rzadko spotykany obraz parafii widzianej od środka. – To bardzo pouczające. Obraz tam przedstawiony wart jest zastanowienia, a wydawanie tego typu źródeł jest nie do przecenienia – powiedział Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Jedna z serii

Kronika parafii Imielno przygotowana przez księdza doktora Tomasz Gocela oraz profesora Jerzego Gapysa stanowi drugi tom z Serii Świętokrzyskiej. – Cieszymy się, że po pierwszej publikacji nie zabrakło nam zapału do przygotowania kolejnych tomów. Są one niezwykle cenne w poznaniu historii regionu świętokrzyskiego – powiedział profesor Adam Massalski.

- Choć źródła dotyczą bezpośrednio Kielecczyzny, to jednak projekt daleko wykracza poza region. Te dokumenty, które dotyczą ziemi świętokrzyskiej mają przełożenie na badania ogólnokrajowe. Istotne, że kilku instytucjom w Kielcach podjęły wyzwanie wydawania tego rodzaju publikacji źródłowych. Liczymy, że projekt będzie się nadal rozwijał – dodała doktor Dorota Koczwańska-Kalita.

Publikacja „Wielka wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912-1917)” ukazała się w ramach Serii Świętokrzyskiej. Jest to wspólny projekt Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Archiwum Państwowego w Kielcach, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Muzeum Historii Kielc oraz Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Do tej pory ukazały się „Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914-1921)” opracowane przez profesora Adama Massalskiego. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ukażą się kolejne trzy publikacje.

Wszyscy, którzy będą chcieli poznać losy parafii Imielno, jej mieszkańców oraz nietuzinkowego księdza Adama Włosińskiego, będą mieli ku temu okazję w piątek 15 lutego o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Kurii Diecezjalnej przy ulicy Jana Pawła II 3 w Kielcach. Na spotkanie wstęp wolny.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie