Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukazała się książka o znanej kieleckiej rodzinie. W środę spotkanie promocyjne

Tomasz Trepka
„Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914-1921)” – taki tytuł nosi publikacja wydana w ramach Serii świętokrzyskiej „Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”. Listy oraz kartki opracowane zostały przez profesora Adama Massalskiego z Instytutu Historii Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

ZOBACZ TAKŻE:
Marsz Milczenia przeszedł ulicami Warszawy

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Ich autorami są członkowie rodziny Massalskich – Stanisława, Tadeusz, Leon, Edmund oraz Zygmunt. Główną adresatką listów była Stanisława – ówczesna bibliotekarka kieleckiego Towarzystwa Biblioteki Publicznej. Korespondowała ona ze swoimi czterema braćmi, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

- Mniej więcej dwa lata temu, kiedy ponownie przeglądałem kolejny raz domowe archiwa natknąłem się na list mojego ojca z okresu I wojny światowej pisząc do swojej siostry, że należy o całą tę korespondencje dbać. Jest to bowiem interesujące źródło historyczne. Listy były kierowane z Kielc często na pierwszą linię frontu. Właśnie wtedy, dwa lata temu, zrodził się pomysł ich opracowania i wydania. Okazało się, że jest ono bardziej skomplikowane niż się początkowo wydawało. Bez pomocy wszystkich instytucji nie udałoby się tego zrobić – wyjaśniał profesor Adam Massalski.

Oryginały listów są obecnie przechowywane w kieleckim Archiwum Państwowym. – Listy rodziny Massalskich zostały nam przekazane przez profesora Adama Massalskiego. W tej chwili są one w trakcie opracowania – zabezpieczane i konserwowane. Następnie będą one udostępnione badaczom i wszystkim zainteresowanym – powiedziała Wiesława Rutkowska, Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach

Publikacja nie tylko ukazuje pierwszy światowy konflikt zbrojny, ale zawarte w niej listy znakomicie oddają nastroje społeczeństwa ówczesnych Kielc. Jest ona godna polecenia zarówno pasjonatom dziejów walk o niepodległą Polskę, historii wojskowości oraz tak zwanych małych ojczyzn, jak i wszystkim zainteresowanym Kielecczyzną w latach 1914-1921. Książka opatrzona została wstępem i komentarzami historycznymi, które w przystępny sposób wyjaśniają wszelkie niejasności.

20 września 2016 roku przedstawiciele kilku kieleckich instytucji – Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, Archiwum Państwowego w Kielcach, Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowego w Kielcach, Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach podpisali list intencyjny. Na jego podstawie powołano zespół naukowo-badawczy odpowiedzialny za wydawanie Serii świętokrzyskiej „Dziennik, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy”. Na jego czele stanął profesor Adam Massalski. W jej ramach rocznie zostaną wydane dwie lub trzy pozycje zawierające źródła w postaci listów, wspomnień i pamiętników dotyczących Kielc i regionu świętokrzyskiego.

- W przyszłym roku w ramach naszego wspólnego projektu, najprawdopodobniej ukażą się aż cztery pozycje. Niektóre z nich związane są ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Ogromnie cieszy, że pomysł publikacji spotkał się z żywym zainteresowaniem ze strony tak wielu instytucji kulturalnych i naukowych województwa świętokrzyskiego – powiedziała doktor Dorota Koczwańska-Kalita, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Historię rodziny Massalskich oraz Kielc z okresu I wojny światowej będzie można poznać już w środę, 8 listopada. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Ściegiennego w Kielcach odbędzie się spotkanie promocyjne. Początek o godzinie 17. Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie