Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińskie Centrum Integracji otwarte! W nowym ośrodku: kursy języka polskiego, pomoc psychologa, zajęcia dla dzieci. Zobacz wideo i zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Przy ulicy Żeromskiego w Kielcach powstał nowy ośrodek, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymają pomoc na wielu płaszczyznach. W Ukraińskim Centrum Integracji dotknięte traumą wojny dzieci i młodzież uzyskają pomoc psychologiczną, będą uczestniczyć w rozwijających zajęciach podczas gdy ich opiekunowie będą uczęszczać na kursy językowe i zawodowe. Więcej na wideo i na zdjęciach.

Rusza Ukraińskie Centrum Integracji w Kielcach

W piątek, 27 stycznia zostało otworzone Ukraińskie Centrum Integracji przy ulicy Żeromskiego 20/24A. To miejsce, w którym dzieci i młodzież z Ukrainy dotknięte wojenną traumą będą mogły otrzymać wsparcie i pomoc, w postaci specjalistycznego poradnictwa – z psychologiem, pedagogiem, terapię z psem czy muzykoterapię. Realizowane będą zajęcia z zakresu terapii zajęciowej, tematyczne spotkania integracyjne oraz pomoc w nauce.

Przedstawiciele społeczności ukraińskiej przywitali prezydenta Bogdana Wentę oraz Renatę Janik, wicemarszałek województwa po ukraińsku - chlebem i solą, potem dzieci wraz z paniami nauczycielkami zaśpiewały hymny państwowe - polski i ukraiński. Najmłodsi przywitali ich kwiatkami z bibuły w niebiesko-żółtych i biało-czerwonych kolorach, opowiedziały do której klasy chodzą, ile mają lat i jak im się podoba w naszym kraju. Prezydent Kielc pytał jednego z chłopców jak piszę się jego imię - Bogdan czy Bohdan. Na koniec przyniesiono tort, również w barwach flag Polski i Ukrainy i wszyscy zasiedli do poczęstunku.

Nowe Ukraińskie Centrum Integracji będzie miejscem, które przybliży uchodźców z Ukrainy do społeczności świętokrzyskiej

- Centrum będzie otwarte w elastycznych godzinach - od 10 do 18, w razie potrzeby do 20, ale także w soboty i w niedzielę. Mamy, które będą uczestniczyły w lekcjach języka, w niedalekiej przyszłości kursach zawodowych, mogą oddać swoje pociechy na ten czas pod profesjonalną opiekę - mówiła Magdalena Gościniewicz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Wspólnie realizujemy projekt "Świętokrzyskie dla Ukrainy", pieniądze na tę inicjatywę pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pragnę podziękować prezydentowi Bogdanowi Wencie, ale również pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie na czele z panią dyrektor Magdaleną Gościniewicz za ogromne zaangażowanie w tym projekcie. Pomoc w Ukraińskim Centrum Integracji będzie indywidualizowana w zależności od tego czy ktoś chce mówić po polsku komunikatywnie czy też zdawać egzamin państwowy z języka - dodawała Renata Janik. Marszałek podkreślała też, że ogromna większość, bo aż 90 procent uchodźców to kobiety i dzieci i to właśnie dla nich utworzono owe Centrum.

- Pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać - mówił prezydent Kielc. - Centrum Integracji jest jak najbardziej potrzebne. Ciągle trwa dramat wojny, ciągle jest też niepewność. Dlatego też współpraca wszystkich instytucji jest tak bardzo potrzebna.

Ukraińskie Centrum Integracji powstało dzięki współpracy czterech instytucji: Gminy Kielce, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie