Nasza Loteria

Umieramy na raka, bo się nie badamy. Druzgocące statystyki ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Świętokrzyskie Centrum Onkologii mierzy się z nowotworami o bardzo wysokim stopniu zaawansowania.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii mierzy się z nowotworami o bardzo wysokim stopniu zaawansowania. Archiwum
Pandemia zaciągnęła w onkologii dług zdrowotny. Według najświeższych danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2020 roku w województwie świętokrzyskim zanotowano 26-procentowy spadek zachorowań na nowotwory złośliwe w porównaniu do roku 2019. Jest to spowodowane między innymi tym, że wiele osób zrezygnowało z profilaktyki, bądź zgłasza się na badania za późno. Obserwuje się więc, wysoką liczbę zgonów.

Dużo zachorowań i wysoka umieralność. Straszne statystyki ze Świętokrzyskiego

Przed pandemią, w 2019 roku w województwie świętokrzyskim potwierdzono 6 249 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Po pierwszym roku pandemii – w 2020 roku liczba nowych zachorowań w Świętokrzyskim spadła do 4 962. Ale nie jest to powód do optymizmu, tym bardziej, że liczba zgonów w latach 2019 i 2020 utrzymała się na podobnym poziomie (3 156 w 2019 roku i 3 144 w 2020 roku).

To wskazywałoby na to, że pacjenci zgłaszają się za późno. Przez to, że wiele osób w obawie przed zarażeniem się koronawirusem unikało badań profilaktycznych, teraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii mierzy się z nowotworami o bardzo wysokim stopniu zaawansowania.

Do najczęściej występujących nowotworów złośliwych w województwie świętokrzyskim należą: u mężczyzn - rak gruczołu krokowego, rak płuca i oskrzeli, rak jelita grubego oraz u kobiet - rak piersi, rak jelita grubego, rak oskrzeli i płuca. Główną przyczyną zgonów był rak oskrzeli i płuca (u kobiet i mężczyzn), a w dalszej kolejności: rak jelita grubego i rak prostaty – u mężczyzn oraz rak piersi i rak jelita grubego u kobiet.

Mniej zachorowań bo mniej badań. Mieszkańcy Świętokrzyskiego rezygnują z profilaktyki

Pandemia bardzo mocno zachwiała zgłaszalnością na badania przesiewowe w ramach programów profilaktyki onkologicznej. W 2019 roku mammografię wykonało blisko 40 procent uprawnionych do tego badania mieszkanek naszego regionu. W 2020 roku zgłaszalność na to badanie spadła do 35 procent. Lepszy okazał się dopiero 2022 rok – na mammografię w ramach Programu profilaktyki raka piersi zgłosiło się 37,47 procent kobiet, którym przysługuje ta forma bezpłatnej profilaktyki.

Najlepsza zgłaszalność była w gminie Zawichost - 52 procent, Ożarów, Złota Pińczowska, Działoszyce – ponad 50 procent. Najmniej badały się mieszkanki gminy Bejsce – 24 procent, Skalbmierz – 25,22 procent i Kielc – 25,37 procent.

Jeszcze gorzej przedstawia się zgłaszalność na przesiewową cytologię. W 2019 roku z tego badania korzystało w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy ponad 22 procent uprawnionych do tej diagnostyki mieszkanek województwa świętokrzyskiego (nasze województwo miało jeden z najlepszych wyników przy średniej zgłaszalności w Polsce wynoszącej 16,22 procent). W 2020 roku na profilaktyczną cytologię przyszło 19,8 procent mieszkanek naszego regionu. W 2022 r. zgłaszalność w Świętokrzyskim spadła do 15,01 procent (średnia dla Polski – 11,24 procent).

Najchętniej badały się mieszkanki Połańca - ponad 29 procent, Miedzianej Góry – 26,37 procent, Imielna, Oksy i Małogoszcza - ponad 24 procent. Jedną z najniższych zgłaszalności miał Ostrowiec Świętokrzyski – 6,37 procent, w Miechowie, Pińczowie, Bodzechowie, Kunowie – poniżej 10 procent.

Mimo, że dostępność do bezpłatnej profilaktycznej cytologii oferuje ponad 120 świadczeniodawców w naszym regionie, ponad 40 procent badań zostało wykonanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza 4 lutego na Białą sobotę w Dniu Walki z Rakiem

Podczas Białej Soboty w Światowym Dniu Walki z Rakiem będą dostępne:
Akcja edukacyjno – profilaktyczna,  godz. 9.00-12.00, hol główny ŚCO:

  • pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, poradnictwo antytytoniowe
  • pomiar BMI, konsultacje dietetyczne
  • kwalifikacja do Programu profilaktyki nowotworów płuc.

Bezpłatne badania profilaktyczne, w godz. 9.00-14.00 (po uprzedniej rejestracji telefonicznej):

  • mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat, w Programie profilaktyki raka piersi, badanie należy wykonywać co dwa lata, rejestracja: 607 77 88 88
  • cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym (dwa badania podczas jednej wizyty) – dla kobiet w wieku 25-59 lat, badanie należy wykonywać co trzy lata, rejestracja: 609 99 00 33
  • niskodawkowa tomografia komputerowa płuc w Programie profilaktyki raka płuca – dla osób w wieku 50-74 lata, długotrwale palących papierosy, rejestracja: 885 77 99 88.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie