Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa o pomocy przy zbiorach. Nowe zasady zatrudniania obcokrajowców w gospodarstwach rolnych. O szczegółach poseł Michał Cieślak

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Świętokrzyski poseł Michał Cieślak z partii Porozumienie, członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swoim sadzie pigwy.
Świętokrzyski poseł Michał Cieślak z partii Porozumienie, członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swoim sadzie pigwy. archiwum
Umowa o pomocy przy zbiorach to nowa formuła zatrudniania obcokrajowców w gospodarstwach rolnych w Polsce. W parlamencie trwają prace nad ustawą w tej sprawie. O szczegółach projektowanych przepisów mówi świętokrzyski poseł z partii Porozumienie - Michał Cieślak.

W tym tygodniu podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi posłowie przyjęli projekt ustawy ministra rolnictwa o zmianie ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników. Projektowane przepisy dotyczą określenia nowej formuły zatrudnienia obcokrajowców w gospodarstwach rolnych. Regulacja wprowadza nowy rodzaj umowy określony jako umowa o pomocy przy zbiorach.

- Ustawa jest niezmiernie potrzebna i chcemy jak najszybciej wprowdzić nowe przepisy, ponieważ rolnicy już rozpoczęli prace polowe i potrzebują pracowników, dziś głównie obcokrajowców - podkreśla świętokrzyski poseł Michał Cieślak z partii Porozumienie, członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Ustawa przede wszystkim przenosi zatrudnionych w gospodarstwie rolnym z dzisiejszego ubezpieczenia w ZUS do KRUS, a to oznacza, że rolnik zatrudniający pracownika sezonowego będzie za niego odprowadzać składkę ubezpieczeniową do KRUS. Rolnik od takiego pracownika bez względu na wysokość jego wynagrodzenia będzie odprowadzać składkę wypadkową i zdrowotną w wysokości łącznej 174 złotych miesięcznie. To pozwoli w pelni ubezpieczyć pracownika podczas wykonywanych czynności w gospodarstwie rolnym, a wysokość tej stawki nie będzie obciążać gospodarstw rolnych w tak znacznym stopniu, jak ma to miejsce obecnie - mówi Michał Cieślak.

- W ramach projektu zaproponowano, aby pomocnik przy zbiorach mógł być zatrudnimy w Polsce przez 180 dni w roku, to jest sześć miesięcy łącznie. Ważnym zapisem ustawy jest fakt, że vacatio legis zaproponowano na siedem dni od uchwalenia, więc tempo wprowadzenia przepisów w życie jest niezwykle szybkie - podkreśla poseł Michał Cieślak.

- W ramach proponowanych zmian przyjęto poprawkę, w której przykładowo cudzoziemiec, który stawił się w gospodarstwie z wizą 05B, będzie mógł podjąć pracę niezwłocznie, a nie jak dotychczas oczekiwać w gospodarstwie nie pracując najczęściej siedem dni do czasu wydania zezwolenia przez urząd pracy - wyjaśnia Michał Cieślak.

- Nowe przepisy ograniczą biurokrację i przyspieszą procedury, co z kolei ograniczy ilość nieprawidłowości często wynikających z braków w rozległej dokumentacji. Mamy również nadzieję, że zostaną ograniczone kontrole straży granicznej w gospodarstwach rolnych - mówi poseł Michał Cieślak.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Oto najlepsi hodowcy bydła mlecznego w Świętokrzyskiem


Agrotech 2018. TOP najdroższych ciągników targów [ZDJĘCIA]

Wiceminister na Agrotechu: - E-wniosek ostatniego dnia to ryzyko [wywiad]

Gorące hostessy na targach Agrotech w Kielcach [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Agrotech 2018. Kosmiczna technologia w traktorach [REPORTAŻ]

Maszyny i gospodarstwa zarządzane... komputerem. Zobacz najnowsze rozwiązania

Agrotech 2018. Nowatorskie rozwiązania w nawożeniu i środkach ochrony roślin

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie