Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa podpisana. W 2021 roku Muzeum Archeologiczne w Wiślicy będzie najnowocześniejszą placówką w Polsce

Lidia Cichocka
Promyk słońca nad Wiślicą - tak malowniczo marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski nazwał rozpoczęcie prac nad modernizacją i udostępnieniem zabytków Wiślicy. W pierwszych dniach października Muzeum Narodowe w Kielcach, którego odziałem jest Muzeum Archeologiczne w Wiślicy podpisało umowę z wykonawcą: Przedsiębiorstwem Budowlanym Perfect z Bilczy.

Projekt „Modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, jako Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach wraz z otoczeniem w celu zabezpieczenia i ochrony unikatowych obiektów dziedzictwa narodowego” ma być zakończony w grudniu 2021 roku.

Zakłada on przebudowę oraz rozbudowę pawilonu archeologicznego przy ulicy Batalionów Chłopskich zabezpieczającego pozostałości po kościele świętego Mikołaja i wykonanie prac w podziemiach bazyliki: przebudowę i rozbudowę ekspozycji archeologicznej w podziemiach, gdzie znajduje się tak zwana Płyta Orantów a także zabezpieczenia konstrukcyjne i przeciwwilgociowe murów fundamentowych i przyziemia Kolegiaty i Dzwonnicy.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Robert Kotowski informując o fakcie podpisania umowy nie krył satysfakcji.
- Kilkakrotnie musieliśmy unieważniać przetarg, bo albo nie było chętnych, albo podane kwoty były zbyt wysokie – wyjaśniał. Ostatecznie umowa mogła dojść do skutku, bo Ministerstwo Kultury zgodziło się zwiększyć pomoc finansową, pomógł także zarząd województwa zwiększając udział w niezbędnym wkładzie własnym. Początkowo wartość tego projektu oceniano na 18 milionów złotych, ale przetarg ustalił ją na poziomie 26 milionów złotych. Blisko 18 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych, ponad 3 miliony to wkład własny muzeum w połowie także dotowany przez Ministerstwo Kultury.

Zgodnie z harmonogramem ustalonym z wykonawcą oddział Muzeum Narodowego z Kielc w Wiślicy został już zamknięty dla zwiedzających, cały czas prowadzone są jednak zajęcia edukacyjne.

- W Wiślicy równolegle będą trwały prace badawcze, konserwatorskie i budowlane - mówi zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach, Magdalena Klamka. - Część prac już wykonano, dzięki nim otrzymamy skaning terenu 3D, przeprowadzono inwentaryzację konserwatorską.

- Po zakończeniu prac Muzeum Archeologiczne w Wiślicy ma być najnowocześniejszą placówką tego typu w kraju, wyposażoną w multimedia – podkreśla marszałek województwa Andrzej Bętkowski.
Wejście do muzeum prowadzić będzie od placu Solnego przez zmodernizowany pawilon, a dalej tunelem do podziemi bazyliki.

W budynku muzealnym kupionym od zakładu energetycznego powstanie zaplecze administracyjne, sale warsztatowe i konferencyjna oraz przestrzeń na wystawy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie