Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowcu rozpoczął 17. rok akademicki. Teraz seniorzy nauczą się też włoskiego [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Seniorzy z Ostrowca Świętokrzyskiego, po raz siedemnasty zainaugurowali rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Co roku w różnych zajęciach i warsztatach uczestniczy ponad 250 osób.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowcu, od początku swojego istnienia działa pod auspicjami Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości. Z kilku sekcji, w których początkowo działało kilkadziesiąt osób, rozrósł się do potężnej instytucji. W poprzednim roku akademickim z różnorakich zajęć korzystało około 270 osób.
- W chwili obecnej zapisanych jest 150, ale lista nie jest jeszcze zamknięta. Zawsze jest tak, że już po inauguracji dochodzi kolejna setka zainteresowanych - mówi Matylda Niewójt, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

To ona w imieniu zarządu witała gości uroczystej inauguracji, wśród których znalazł się też honorowy prezes i jeden z założycieli Uniwersytetu - Józef Pazderski. Całą uroczystość rozpoczął uniwersytecki chór, który odśpiewał hymn państwowy, później zaś też pieśń „Gaudeamus igitur”.

Celem społeczności Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest przede wszystkim aktywizacja i integracja seniorów z całego miasta.
- Staramy się przedstawić osobom starszym bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę, zachęcić do wstąpienia w mury uczelni dla seniorów - mówi Matylda Niewójt. - W tym roku mamy 33 rodzaje różnych zajęć. Poszerzyliśmy naszą ofertę o warsztaty psychologiczne i naukę języka włoskiego. To będzie już szósty język obcy, jaki proponujemy.Zapisy cały czas trwają, więc zapraszamy wszystkich chętnych seniorów. Koszt czesnego za cały rok to 90 złotych, osoby nowe płacą też wpisowe w wysokości 10 złotych.

Ostrowiecki Uniwersytet jest jednym z najbardziej aktywnych w regionie. Organizuje warsztaty, wycieczki, spotkania autorskie. Seniorzy rozwijają swoje talenty plastyczne i manualne, śpiewają w chórze, mają też sekcję taneczną i teatr.
Uczą się nowych technologii, świetnie radzą sobie z komputerem czy internetem, są też świadomi zagrożeń, jakie kryją się w sieci.
Uczestniczą w spotkaniach profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia.

- Wiele akcji profilaktycznych, które organizujemy jest skierowana właśnie do seniorów, a bierze się z potrzeby zgłaszanej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku - mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. - Samorządy - zarówno miejski jak i powiatowy współpracują z nim od samego początku. Staramy się wspomagać seniorów finansowo, ale przede wszystkim właśnie poprzez akcje profilaktyczne, bezpłatne badania albo zajęcia rekreacyjne, w których bardzo chętnie uczestniczą.

Uczestnicy zajęć podkreślają, że najważniejsza jest dla nich możliwość wyjścia z domu, spotkania z przyjaciółmi i życia tak aktywnego, jakie wiedli przed przejściem na emeryturę.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie