Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach podsumował 15 lat istnienia. W swoich szeregach mają nawet 102-latkę. Zobaczcie zdjęcia

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Prezes Jerzy Krawczyk i prezydent Starachowic Marek Materek.
Prezes Jerzy Krawczyk i prezydent Starachowic Marek Materek. Archiwum UM Starachowice
Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Starachowicach istnieje już 15 lat. Z tej okazji na ostatniej sesji rady miasta jego prezes ,Jerzy Krawczyk, podsumował ten okres.

15 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach

15-letnia historia i tradycja, ludzie z doświadczeniem, potencjałem wiedzą i umiejętnościami, z pasją i chęcią działania do aktywizacji seniorów” - tak charakteryzują siebie członkowie starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które powstało w 2007 roku i w ubiegłym roku świętowało jubileusz swojego istnienia. Sprawozdanie z działalności uniwersyteckiej tego stowarzyszenia było jednym z tematów ostatniej sesji Rady Miejskiej. Szczegółowe informacje dotyczące podejmowanych przedsięwzięć przedstawił Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jerzy Krawczyk.

Początki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach

- Pierwsze spotkanie osób zainteresowanych działalnością Uniwersytetu Trzeciego Wieku zostało zorganizowane 14 czerwca 2007 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kochanowskiego. Przybyło wówczas około 70 osób, seniorów którzy chcieli aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Powołano zespół organizacyjny, wybrano Zarząd, a funkcję Prezesa powierzono Marii Magdalenie Łodej. Uniwersytet Trzeciego Wieku został oficjalnie zarejestrowany w KRS w dniu 7 listopada 2007 roku. W dniu 10 listopada 2007 roku obyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego w Sali Olimpii Urzędu Miejskiego – wspomina prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jerzy Krawczyk jest już czwartym prezesem w historii stowarzyszenia. Po Marii Magdalenie Łodej opiekę przejęła Lucjana Elżbieta Nowak, a trzecią z kolei prezes była Wanda Kołodziejczyk. Wszyscy prezesi kolejno przekazują swoim słuchaczom pozytywną energię, która w znaczący sposób pomaga rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę. W zadaniach towarzyszy im ich uniwersytecka maksyma: Uśmiech, Tolerancja, Wsparcie, czyli Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- Ogromne zaangażowanie seniorów przy wsparciu lokalnych władz przyczyniło się do bardzo szybkiego rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do roku 2019 nie mieliśmy własnej siedziby. Obecnie korzystamy z części pomieszczeń w budynku przy ulicy Glinianej na podstawie umowy użyczenia od jednostki samorządu terytorialnego — Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej – dodaje Krawczyk.

102-latka wśród honorowych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach

Wśród słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku są emerytowani pedagodzy z terenu powiatu, pracownicy wszystkich gałęzi przemysłu i budżetu w różnym wieku. Honorowym słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest 102 — latka nasza koleżanka Jadwiga Cwalina-Krajewska, założycielka i wykładowczyni, organizatorka działającego przy stowarzyszeniu “Kabaretu z Różą”.

- W przyjaznej atmosferze, słuchacze podczas zajęć w sekcjach: obywatelskiej, przyrodniczej, geograficznej, historycznej, języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego, literackiej, psychologicznej, informatycznej siedząc w ławkach słuchają z zaciekawieniem wykładów i prelekcji, uaktualniają i zdobywają nową wiedzę, podnoszą swoje umiejętności. Na pływalni w czasie ćwiczeń Aqua Fitness, w sali gimnastycznej na zajęciach z gimnastyki, jogi, zumby, podczas sobotnich wędrówek i wycieczek odkrywają urokliwe zakątki, mało znane rezerwaty, osobliwości przyrodnicze, pamiątki historyczne, poprawiają swoją kondycję fizyczną psychiczną. Aktywność słuchaczy wspiera i rozwija Koło PTTK, które działa przy UTW. W grupie poetyckiej „Feniks”, w sekcji teatralnej „Scena UTW”, w chórze „Srebrne Nuty”, w sekcji plastycznej „Niespokojne ręce” i sekcji „Eco-Ogrod”, w sekcji fotograficznej, w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Małe kino”, Dyskusyjnym Klubie Książki rozwijają swoje talenty i pasje – czytamy w sprawozdaniu stowarzyszeniu.

Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach. Dla każdego coś miłego

W starachowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku wykładali naukowcy z Uniwersytetu Jagielońskiego, Warszawskiego, Białostockiego, Opolskiego, Śląskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc, Wyższej Szkoły Inżynieryjnej w Radomiu, Wyższej Szkoły Finansów i Informatyki w Łodzi, Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi czy Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie.

- Postawiliśmy na rozwój wśród seniorów zdolności z zakresu komunikacji zdalnej poprzez sieci internetowe z wykorzystaniem smartfona i komputera. Realizowaliśmy cykl zajęć z programu „Aktywny Senior” z projektu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, program „Cyfrowy Senior” z Chorągwi ZHP w Kielcach, prowadziliśmy zajęcia informatyczne we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz cykl zajęć pt. „Smartfon bez tajemnic” — projekt realizowany przez Fundację Polskiego Instytutu Rozwoju Rodziny. Oczywiście wszystkie te przedsięwzięcia były i są możliwe dzięki naszym udziałom w konkursach na pozyskanie środków publicznych i grantów z różnych funduszy, a także dzięki sponsorom – podkreślają władze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Członkowie stowarzyszenia podkreślają również dobrą współpracę ze starachowickimi spółkami, przedstawicielami Nadleśnictwa, a także Komendą Powiatową Policji. Na liście instytucji współpracujących z Uniwersytetem Trzeciego Wieku jest również Park Kultury, Muzeum Przyrody I Techniki “Ekomuzeum”, Spółdzielczy Dom Kultury SSM, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Pedagogiczna. Władze Uniwersytetu Trzeciego Wieku cenią sobie również współpracę ze starachowickimi szkołami, a także możliwość uczestnictwa w wielu imprezach miejskich oraz powiatowych.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach mają swój ogród

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku są zaangażowani w stworzenie w Starachowicach ogrodu społecznościowego, który powstał przy ulicy Glinianej. Międzypokoleniowa współpraca seniorów, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniów starachowickich szkół i władz miasta przynosi w tym miejscu efekty w postaci zasadzonych ziół, krzewów i roślin.

„Leczymy się ziołami, a nie antybiotykami” - tak brzmi hasło przewodnie Starachowickiego Ogrodu Społecznościowego przywołane przez prezesa Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jerzego Krawczyka. Prezes obchodzącego w tym roku jubileusz 15-lecia stowarzyszenia zapowiada organizację w tym miejscu licznych spotkań i warsztatów, dzięki którym mieszkańcy miasta będą mogli poznać dokładnie zasadzone zioła i ich zastosowanie w codziennej kuchni.

- Ten ogród będzie pełni funkcję edukacyjno-rekreacyjną, ale na pierwszym miejscu stawiamy na edukację. To będzie miejsce, gdzie będą odbywać się zajęcia, wykłady czy warsztaty międzypokoleniowe. Swoją aktywność będą mogli spożytkować tu zarówno seniorzy jak i młodzież szkolna. Już mamy podpisane stosowne umowy ze szkołami i od wiosny przyszłego roku to miejsce będzie tętnić życiem – zapewnia Jerzy Krawczyk.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto