Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upał szkodzi sercu! Szpitale znów przeżywają oblężenie

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Kolejna fala upałów przechodzi przez województwo świętokrzyskie. Dziś był jeden z najgorętszych dni w roku, a bardzo wysokie temperatury jeszcze jakiś czas będą nam towarzyszyć. Taka pogoda powoduje jednak wiele zagrożeń. Kielecki Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym znów przeżywa oblężenie.

Wśród pacjentów są przypadki zasłabnięcia, udaru, ale także kłopotów z sercem. To właśnie dla tego organu w naszym ciele upał może być zabójczy.

Serce w kłopocie
Przyczyn pojawienia się zwiększonego ryzyka wystąpienia zawału serca w okresie wakacyjnym jest wiele. Pośród nich znajdują się między innymi podróże do egzotycznych miejsc, większa niż zazwyczaj aktywność fizyczna, zmiany warunków klimatycznych czy coraz częściej pojawiające się fale wysokich temperatur. Skutkiem może być zawał serca.

Organizm wystawiony na wysoką temperaturę zaczyna słabnąć. Łatwo to zaobserwować - w upały jesteśmy wyraźnie zmęczeni, rozleniwieni, działamy wolniej, miewamy problemy z koncentracją. Gdy w takiej sytuacji dodatkowo podejmujemy wysiłek fizyczny, zwiększa się ryzyko przegrzania organizmu, odwodnienia i dochodzi do gwałtownych spadków ciśnienia tętniczego krwi. Obniżenie ciśnienia organizm usiłuje skompensować szybszą pracą serca, a więc przyspieszeniem pulsu, z czym nie zawsze jest w stanie sobie poradzić.

Ryzyko jest duże
Specjaliści zwracają uwagę na wysokie temperatury jako potencjalny, najczęściej występujący w okresie letnim, czynnik mogący zwiększać ryzyko zawału serca – zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, mogą powodować zwiększenie częstości występowania chorób sercowo-naczyniowych. Dowiedziono, że jeśli temperatura otoczenia wynosi powyżej 20 stopni Celsjusza to każdy jej wzrost o 1 stopień podnosi ryzyko zawału mięśnia sercowego o 1,9 procent w czasie 1-6 godzin po ekspozycji.

Zapobiegaj!
Doktor Krzysztof Bidas z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przyznaje, że w czasie kolejnych upałów rośnie liczba pacjentów. - Zgłaszają się osoby z wtórnymi powikłaniami po upałach, ponieważ tak wysokie temperatury faktycznie mają duży wpływ na nasz organizm - wyjaśnia lekarz. - Powikłaniem jest zwiększona liczba zawałów, udarów mózgu, kłopotów z ciśnieniem krwi. W powiązaniu z tym, że oddziałów nam nie przybywa stanowi to spory kłopot. Takie temperatury w szczególności dokuczają osobom starszym i schorowanym - dodaje Krzysztof Bidas.

Lekarze apelują, żeby w godzinach od 11 do 17 osoby starsze, chore, leczące się z powodu chorób przewlekłych pozostały w domach. Najlepiej zacienić okna, włączyć wentylator, można schładzać organizm okładami z wilgotnego ręcznika w okolicach karku, szyi i pachwin. Nie zapomnieć o piciu większych ilości wody. Zdrowi również powinni unikać w tym czasie ekspozycji na promieniowanie słoneczne i wysiłku fizycznego.

Bądź świadomy
Z badań ogólnopolskiej kampanii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu „Zawał serca – Czas to Życie” wynika, że Polacy zwlekają z reakcją na niepokojące objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego. Tylko co czwarta osoba zareagowałoby natychmiast, czując ból w mostku, podczas gdy trzy czwarte zwlekałoby z wezwaniem pomocy – co piąty respondent nawet do następnego dnia. A przecież – jak podkreślają lekarze – od momentu rozpoznania zawału serca do chwili udzielenia pomocy nie powinno upłynąć więcej niż 60 – 90 minut. W przeciwnym razie może dojść do zgonu lub poważnych powikłań.

Dlaczego więc zwlekamy z wezwaniem pomocy? Najczęściej z powodu poczucia, że ból w klatce nie jest niczym poważnym lub przekonania, że jest skutkiem silnych emocji. Powodem może być również brak wiedzy. Aż 33,2 procent badanych przyznało, że nie wie, jak rozpoznać zawał u drugiej osoby. Często także zwlekamy z wezwaniem pogotowia, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy z wakacyjnego obciążenia serca.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019



Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!



Ile kosztuje zdrowie w Polsce?



Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie