Upały sprzyjają zatruciom! Jak przechowywać żywność?

  Upały sprzyjają zatruciom! Jak przechowywać żywność?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Specjalne pojemniki na żywność będą przydatne zwłaszcza latem.

  Specjalne pojemniki na żywność będą przydatne zwłaszcza latem. ©twojlunchbox.pl

  Słońce, wysoka temperatura, wilgotne powietrze, czyli lato w pełni. O tej porze roku przygotowujemy lekkie, zdrowe przekąski, cieszymy się smakiem i zapachem świeżych, sezonowych owoców i warzyw. Chętnie organizujemy pikniki i wypady za miasto, jemy w parku i nad wodą. Planując posiłek poza domem warto pamiętać, aby w odpowiedni sposób zapakować jedzenie. Tylko prawidłowe przechowywanie żywności gwarantuje zachowanie jej walorów smakowych i zdrowotnych oraz pozwoli czerpać radość z jedzenia.
  Specjalne pojemniki na żywność będą przydatne zwłaszcza latem.

  Specjalne pojemniki na żywność będą przydatne zwłaszcza latem. ©twojlunchbox.pl

  Światło, temperatura, wilgoć i dostęp tlenu z powietrza, to główne czynniki wpływające na trwałość przechowywanych produktów.

  Wysoka temperatura w upalne dni oraz światło słoneczne to najwięksi wrogowie żywności - sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych bakterii, grzybów i pleśni. Niszczą niektóre witaminy i białka, powodując spadek wartości odżywczych, zmiany w smaku i wyglądzie produktów - wyjaśnia Julita Dudicz, dietetyk - Duży wpływ na pogorszenie jakości artykułów spożywczych ma także woda.
  Im jej więcej, tym szybciej przebiegają reakcje chemiczne oraz rozwijają się drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie wysuszyć żywność przed włożeniem do plastikowych pojemników, torebek foliowych czy lodówki.

  Jak zatem przechowywać np. drugie śniadanie latem?

  Planując letni posiłek poza domem warto pomyśleć o odpowiednim zapakowaniu jedzenia. Plastikowy pojemnik, folia aluminiowa i papier pergaminowy pozwolą na przetransportowanie kanapki w nienaruszonym stanie. Nie ochronią jednak przed wysoką temperaturą w upalny, letni dzień. Dlatego lepszym wyborem są specjalnie pojemniki - torby termoizolacyjne, tzw. lunch bagi. Nowoczesne wersje tego "śniadaniowego pudełka" posiadają miejsce na specjalne wkłady chłodzące, które sprawią, że posiłki zachowają swój smak i właściwości odżywcze przez wiele godzin.

  To, w czym przewozimy drugie śniadanie do pracy czy na wycieczkę ma tak samo duże znaczenie dla naszego zdrowia, jak i produkty, z których komponujemy pełnowartościowe posiłki - mówi Małgorzata Sienkiewicz, Dyplomowany Technolog Żywności, specjalista z Zakładów Tłuszczowych "Bielmar", organizator akcji Śniadaniowa Klasa - Dzięki trwałemu i estetycznemu wykonaniu, lunch bagi doskonale sprawdzają się jako pojemniki śniadaniowe i piknikowe. Zmieści się w nich zarówno kanapka, owoc, jogurt czy woda mineralna. Co więcej, niewielkie rozmiary nie przeszkodzą w zabraniu posiłku na wycieczkę pieszą lub rowerową, a eleganckie opakowanie sprawi, że lunch bag będzie modnym dodatkiem.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo