Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętniono poległych i pomordowanych w trakcie pacyfikacji Skalbmierza. Uroczystości przed pomnikami i w kościele. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Ofiar Pacyfikacji oddając hołd ofiarom sierpnia 1944 roku. Następnie przeszli na uroczystą mszę świętą do skalbmierskiej świątyni. Po niej delegacje udały się na cmentarz parafialny, by oddać cześć poległym i wszystkim ofiarom spoczywającym na terenie kwatery wojennej.
Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Ofiar Pacyfikacji oddając hołd ofiarom sierpnia 1944 roku. Następnie przeszli na uroczystą mszę świętą do skalbmierskiej świątyni. Po niej delegacje udały się na cmentarz parafialny, by oddać cześć poległym i wszystkim ofiarom spoczywającym na terenie kwatery wojennej. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
W Skalbmierzu upamiętniono poległych i pomordowanych w trakcie pacyfikacji miasta z 5 sierpnia 1944 roku.

W obchodach 78. rocznicy tego tragicznego wydarzenia wzięły udział: władze gminy, przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Kazimierskiego, burmistrz Miasta i Gminy Proszowice, delegacja Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej z Krakowa, koło Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej z Kazimierzy Wielkiej i Miechowa, przedstawiciele Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego, członkowie Związku Strzeleckiego „Niepodległość”, a także działacze ludowi, społeczności skalbmierskich szkół, druhny i druhowie strażacy, koła gospodyń wiejskich, seniorzy, przedstawiciele skalbmierskiego koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Klubu Senior +, a także rodziny poległych i pomordowanych, potomkowie obrońców Skalbmierza oraz mieszkańcy.

Przed pomnikiem Ofiar Pacyfikacji oddali hołd ofiarom sierpnia 1944 roku

Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Ofiar Pacyfikacji oddając hołd ofiarom sierpnia 1944 roku. Następnie przeszli na uroczystą mszę świętą do skalbmierskiej świątyni. Po niej delegacje udały się na cmentarz parafialny, by oddać cześć poległym i wszystkim ofiarom spoczywającym na terenie kwatery wojennej. Tam uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia biało-czerwonej flagi na 12-metrowy maszt zakupiony i zainstalowany w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”. Na koniec uroczystości i po przemarszu na Rynek miasta w Klubie Senior+ otwarta została wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Dla Skalbmierza, a odwołująca się w swej tematyce do wydarzeń sprzed 78 lat.

W Skalbmierzu 102 gołębie wzbiły się w powietrze

Przedstawiciele Zarządu Miasta Skalbmierz oraz delegacja Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu na czele z burmistrzem złożyli również tradycyjnie kwiaty przed kamiennym krzyżem z figurami świętej Rozalii i świętego Rocha w centrum miasta.

- Dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości, delegacjom, gościom, którzy mimo upału wzięli udział w obchodach i godnie uczcili 78. rocznicę pacyfikacji. Słowa podziękowania kierujemy także w stronę członków Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu oraz zespołu mażoretkowego Rytm. Dziękujemy również Panu Adamowi Jakubasowi i Panu Andrzejowi Śmiechowi za symboliczne wypuszczenie 102 gołębi – czytamy na profilu facebookowym Urzędu Miasta i gminy w Skalbmierzu.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie