Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratuj życie w godzinę

Iza BEDNARZ [email protected]
Andrzej Piaseczny, popularny piosenkarz, który od kilku lat jest honorowym dawcą krwi powiedział nam, że jest jak najbardziej za oddawaniem szpiku i sam również skłonny zostać dawcą.
Andrzej Piaseczny, popularny piosenkarz, który od kilku lat jest honorowym dawcą krwi powiedział nam, że jest jak najbardziej za oddawaniem szpiku i sam również skłonny zostać dawcą.
Świętokrzyskie współtworzy Narodowy Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku. Jeżeli chcesz pomóc chorym, możesz już dziś zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach lub jego oddziałów terenowych.

Tu możesz zostać dawcą

Tu możesz zostać dawcą

Kandydaci na potencjalnych dawców mogą zgłaszać się już od dziś do:
- siedziby RCKiK w Kielcach, ul. Jagiellońska 66 w, poniedziałek - piątek, godz. 7.00 - 14.00, a w każdą środę do 16.30
- oddziałów terenowych RCKiK w:
- Końskich - ul. Gimnazjalna 41 w godz. 8.00-11.00
- Ostrowcu Świętokrzyskim - ul.Szymanowskiego11, w godz.7.00-13.00
- Sandomierzu - ul. Schinzla 13 w godz.7.00 - 10.30
- Staszowie - ul.11 Listopada 78 w godz.7.30-10.30
- Skarżysku Kamiennej - ul. Szpitalna 1 w godz.7.00-12.00.
- zamiejscowego punktu pobrań w Busku Zdroju - ul. Bohaterów Warszawy 67, w każdy poniedziałek w godz. 8.30 - 12.15
- Starachowicach - ul. Radomska 70 (budynek szpitala I piętro), w każdy wtorek w godz.8.30 - 12.15
- odział terenowy RCKiK Rzeszów w Tarnobrzegu, ul. Szpitalna 1
- oddział terenowy RCKiK Rzeszów w Stalowej Woli, ul. Staszica 4
- RCKiK w Radomiu, ul. Limanowskiego 42, poniedziałki, środy, piątki w godz. 7.00 - 13.00, we wtorki i czwartki w godz. 7.00 - 18.00.

Wszystko zajmuje nie więcej niż godzinę. Wystarczy być osobą pełnoletnią, mieć nie więcej niż 50 lat, zabrać ze sobą dowód osobisty, być zdrowym, czyli spełniać podobne warunki jak honorowy dawca krwi.
Na miejscu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach lekarz przeprowadza z nami krótką rozmowę oceniającą nasz stan zdrowia, wypełniamy ankietę, jeszcze tylko małe ukłucie, żeby pobrać próbkę krwi do zbadania i określenia materiału genetycznego. Na koniec zostaje satysfakcja, że nasze istnienie ma sens, bo być może będziemy mieli okazję uratować komuś życie. Tylko tyle. I aż tyle.

Kielce koordynują

Cztery lata trwały prace nad utworzeniem w Polsce Narodowego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku. Wydawałoby się sprawa podstawowa i bezwzględnie potrzebna wobec tego, że co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Jednak dopiero przyjęcie w 2006 roku przez Ministra Zdrowia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej Polgraft pozwoliło uporządkować sprawy związane z pobieraniem komórek, narządów i tkanek, oraz dostosować polskie Banki Tkanek do wymogów Unii Europejskiej. Zakończeniem programu Polgraft jest poszerzenie bazy danych potencjalnych dawców szpiku w oparciu o działające w Polsce Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Spośród 21 takich placówek wyłoniono cztery modelowe, które będą współpracować z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie w zakresie badań. Wśród nich znalazło się RCKiK w Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Kielcach. Ze szczególnym naciskiem na Kielce, które są koordynatorem Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

- To nie przypadek - przyznaje z satysfakcją Jerzy Stalmasiński, dyrektor RCKiK w Kielcach, chociaż nie lubi się chwalić. - Nasz region ma bardzo dobre warunki do tego, żeby tu w Kielcach powstał ośrodek, który będzie pozyskiwał i badał potencjalnych dawców szpiku i działał na potrzeby nie tylko mieszkańców naszego województwa, ale praktycznie całej Polski. Nie jesteśmy białą plamą na polskiej mapie transplantacji, mimo, że w naszym regionie pobiera się tak mało organów do przeszczepów.

W Morawicy i Kielcach potrafią

Od 30 lat w Morawicy pod Kielcami funkcjonuje Bank Tkanek (będący w strukturze Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach), który wytwarza z materiału biologicznego przeszczepy allogeniczne i biostatyczne, przede wszystkim kostne i chrzęstne, wykorzystywane w leczeniu skomplikowanych, grożących kalectwem schorzeń i urazów ortopedycznych u dzieci i dorosłych. Rocznie w tym ośrodku wytwarza się około 6 tysięcy przeszczepów. Bank Tkanek w Morawicy, który powstał jako jeden z pierwszych w Polsce, jest obecnie placówką wiodącą w kraju, spełniającą najostrzejsze wymogi Unii Europejskiej. - Jesteśmy przygotowani, żeby w bezpiecznych warunkach wytwarzać i przechowywać gotowe przeszczepy, komórki i tkanki - podkreśla dyrektor Stalmasiński.

Dodatkowym atutem Kielc jest fakt, że w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, cieszącym się bardzo dobrą oceną Ministerstwa Zdrowia, powstaje ośrodek przeszczepiania szpiku. To wszystko razem zdecydowało, że w RCKiK w Kielcach uruchomiono pracownię HLA, w której będą się odbywały badania zgodności antygenowej kandydatów na dawców szpiku.

- Czekamy jeszcze na aparaturę medyczną, umożliwiającą badania w wysokiej rozdzielczości, ale już dziś możemy przyjmować kandydatów na dawców i robić wstępne badania. Krew, którą oddadzą, przechowamy w bezpiecznych warunkach - zapewnia dyrektor Stalmasiński. - To już nie jest zabawa w badania - podkreśla. - Ale autentyczny przedmiot badań, który będzie służył do ratowania zdrowia i życia chorym z całej Polski.

Przeszczepów ciąg dalszy nastąpi

W niedzielę zakończyła się trwająca od marca kampania "Przeszczep to drugie życie" zainicjowana przez wojewodę świętokrzyskiego Bożentynę Pałkę - Korubę, pierwszego wojewodę w Polsce, który jak, podkreślił profesor Wojciech Rowiński, krajowy konsultant ds. transplantologii, tak aktywnie i skutecznie promował dawstwo narządów, tkanek i komórek. Partnerem medialnym kampanii było "Echo Dnia", które dwa lata temu po raz pierwszy rozdało 120 tys. oświadczeń woli. Efektem kampanii jest powołanie trzech koordynatorów ds. przeszczepów w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach i szpitalach powiatowych w Starachowicach i Skarżysku - Kamiennej, przeprowadzenie siedmiu pobrań narządów w tym roku w naszym regionie (w tym jednego wielonarządowego), planowane szkolenia kolejnych koordynatorów. Jak powiedziała nam pani wojewoda, kampania się kończy, ale efekty pozostają.

Wspólnie z organizatorem kampanii rozdaliśmy 40 tys. oświadczeń woli, które spełniły swoje zadanie - w przypadku dwóch dawców pobranie narządów było możliwe właśnie dzięki wypełnionym przez nich wcześniej oświadczeniom. Trwa konkurs na pracę magisterską na temat transplantologii.

- Kielce mają szansę stać się ośrodkiem transplantologicznym - wierzy dyrektor Jerzy Stalmasiński. Minister Zdrowia złożył szefom RCKiK w Kielcach oraz Banku Tkanek w Morawicy propozycję, aby na bazie tych jednostek powstała pracownia przygotowywania biologicznych zastawek serca. Uzgodniono już system szkoleń pracowników Banku Tkanek w Centrum Zdrowia Dziecka. Być może nasi chorzy nie będą musieli jeździć na takie zabiegi poza Kielce. Przecież "za miedzą" RCKiK - w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii buduje się kardiochirurgia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie