Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyście odsłonięto Pomnik Żołnierza Polskiego w Staszowie. Upamiętnia on tych, którzy polegli w walce za naszą wolność [ZDJĘCIA]

Jan Mazanka, ach
1. Pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów w Staszowie przed odsłonięciem. Wartę honorową zaciągnęli: żołnierze 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, który obecnie stacjonuje w dawnych koszarach 2. Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu oraz członkowie Jednostki Strzeleckiej 2151 Staszów imienia 2. Pułku Piechoty Legionów Związku Strzeleckiego "Strzelec".
1. Pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów w Staszowie przed odsłonięciem. Wartę honorową zaciągnęli: żołnierze 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, który obecnie stacjonuje w dawnych koszarach 2. Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu oraz członkowie Jednostki Strzeleckiej 2151 Staszów imienia 2. Pułku Piechoty Legionów Związku Strzeleckiego "Strzelec". Jan Mazanka
W zabytkowym Parku Legionów przy ulicy Parkowej w Staszowie powstał Pomnik Żołnierza Polskiego. Monument upamiętnia polskich żołnierzy, pochodzących ze Staszowa, którzy przelali krew na polach bitew w walce o niepodległą Polskę. Uroczyste odsłonięcie monumentu zorganizowano w poniedziałek, 17 grudnia.

Samorząd Miasta i Gminy Staszów rozpoczął budowę pomnika w odpowiedzi na inicjatywy mieszkańców i środowisk lokalnych. Autorem projektu pomnika jest kielecki rzeźbiarz Sławomir Micek. Na postumencie o wymiarach 480 na 350 centymetrów umiejscowiona została w centrum figura żołnierza a po lewej i prawej jego stronie staną betonowe płyty. Na nich będą zamontowane granitowe tablice poświęcone polskim bohaterom walki o niepodległość.

W pomniku znalazło się także miejsce na wmurowanie urn z ziemią z pól bitewnych, gdzie przelewali krew „staszowscy żołnierze” oraz cmentarzy, na których zostali pochowani. Jak głosi napis na pomniku jest on poświęcony: "Pamięci żołnierzy 1.Batalionu 2.Pułku Piechoty Legionów stacjonującego w Staszowie w latach 1923 - 1939 odznaczonego orderem Virtuti Militari za bohaterską postawę w wojnie obronnej w 1939 roku".

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z: pełnomocnikiem wojewody świętokrzyskiego Wiktorem Kowalskim, starostą staszowskim Józefem Żółciakiem, wicestarostą Leszkiem Guzalem, burmistrzem miasta i gminy Staszów Leszkiem Kopciem, zastępca burmistrza Ewą Kondek i przewodniczącym Rady Miejskiej Staszowa Ireneuszem Kwiecjaszem. Wśród licznie zebranych mieszkańców Staszowa byli także krewni rodzin podoficerów i żołnierzy 1. batalionu, który w dniu 28 sierpnia 1939 roku na zawsze opuścił Staszów, udając się do Sandomierza na następnie na front Wojny Obronnej 1939 roku. Wartę honorową przed pomnikiem zaciągnęli, między innymi żołnierze 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, który obecnie stacjonuje w dawnych koszarach 2. Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu oraz członkowie Jednostki Strzeleckiej 2151 Staszów imienia 2. Pułku Piechoty Legionów Związku Strzeleckiego "Strzelec".

Koszt budowy pomnika to 73 877,10 złotych z czego 40 779,00 złotych to dofinansowanie pozyskane przez gminę Staszów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Historia 2. Pułku Piechoty Legionów

Został utworzony 14 września 1914 roku. Brał udział w walkach podczas I wojny światowej w składzie II Brygady Legionów, początkowo na froncie karpackim i na Wołyniu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był formowany w Jabłonnie. W wojnie polsko-sowieckiej walczył w składzie Frontu Litewsko-Białoruskiego, początkowo na linii rzeki Berezyny, a podczas bitwy warszawskiej, będąc w odwodzie Naczelnego Wodza, obsadził odcinek w rejonie Kozienic.

Następnie walczył w rejonie Hrubieszowa, a pod koniec października 1920 roku, rozpoczął służbę na polsko-litewskiej linii demarkacyjnej. Po wojnie pułk stacjonował początkowo w Piotrkowie, a następnie w Pińczowie i Sandomierzu. 1. batalion 2. Pułku Piechoty Legionów, od 1923 do 1939 roku, stacjonował w Staszowie. W kampanii wrześniowej 1939 roku 2. Pułk walczył w obronie Gór Borowskich pod Piotrkowem Trybunalskim, skąd wycofał się w kierunku Warszawy. W dniach 12–13 września toczył ciężkie walki w rejonie Błonia, Ołtarzewa i Ożarowa. Następnie wycofał się przez Puszczę Kampinoską do Modlina, gdzie do kapitulacji w dniu 29 września, bronił odcinka „Zakroczym” Twierdzy Modlin.

A tak wyjście 1. batalionu ze Staszowa wspominał jeden z mieszańców Władysław Rzadkowolski, ówczesny dyrektor Krajowej Kasy Oszczędności: - Sierpień 1939 roku miał się ku schyłkowi. Dziwny to był rok, dziwniejszy jeszcze ten miesiąc. Każdy czół, że zbliża się coś strasznego, że nadciąga burza, której groźne, coraz częstsze pomruki, wskazywały na jej nieuchronność. Wyczuwano jakąś grozę, nie zdawano sobie jednak z niej sprawy w takim stopniu, w jakim nadeszła w rzeczywistości. Gdzieś pod koniec sierpnia, stacjonujący w Staszowie 1. batalion 2 Pułku Piechoty Legionów, wyrusza w pełnej gotowości bojowej. Całość prowadzi dowódca batalionu mjr Józef Kopecki. Na czele drugiej kompanii porucznik rezerwy Artur ks. Radziwiłł. Jedzie konno, pochylony, skupiony, jakby przeczuwał, że nie wróci już do swoich Rytwian pod Staszowem, że na czele już tylko plutonu, skoszony zostanie pod Ołtarzewem serią niemieckiego CKM-u. Odchodzący batalion, żegnany jest przez całe, wyległe na trasę przemarszu, miasteczko. Na twarzach mieszkańców spływają cicho łzy. Nie ostatnie to łzy, które płynąć będą po ich twarzach na widok polskiego żołnierza.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WOLNA WIGILIA I WIELKI PIĄTEK

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie