Uroczysta msza święta w katedrze w Kielcach z udziałem biskupów. Otwarcie Synodu Rzymskiego na etapie diecezjalnym [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga

Wideo

Udostępnij:
Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas mszy świętej o godzinie 18 w Bazylice Katedralnej w Kielcach dokonał uroczystego otwarcia Synodu Rzymskiego o synodalności na szczeblu Diecezji Kieleckiej.

Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup ordynariusz Jan Piotrowski, koncelebrowali ją biskupi pomocniczy diecezji kieleckiej - Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.

-Pozdrawiam Was w tym wyjątkowym dniu, bowiem jesteśmy uczestnikami otwarcia Synodu Rzymskiego na etapie diecezjalnym. Uczestniczymy w najpiękniejszej modlitwie Kościoła, jaką jest Eucharystia, która nie tylko jest wspólnotą, ale przede wszystkim przeżywamy w Eucharystii ofiarę Jezusa Chrystusa

- mówił w czasie homilii biskup Jan Piotrowski, zwracając się do osób duchownych i świeckich.

Przebieg diecezjalnego etapu synodu

Synodalne prace potrwają dwa lata. Najpierw będzie miała miejsce faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a w 2023 – powszechna. Jak informują biskupi, wkrótce parafie powinny otrzymać szczegółowe informacje na temat przebiegu diecezjalnego etapu synodu, który potrwa kilka najbliższych miesięcy. Biskupi wskazują, że „w czasie synodu mamy przyjrzeć się temu, w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła, począwszy od najmniejszej parafii”. „Głosy z synodalnego dialogu we wspólnotach lokalnych trzeba będzie zebrać, podsumować, przekazać dalej” – czytamy w liście Konferencji Episkopatu Polski.

Biskupi zachęcają wszystkich do wzywania na modlitwie Ducha Świętego, aby towarzyszył wszystkim synodalnym rozmowom. Żeby – jak piszą – „podpowiadał, jak włączać do dialogu tych, którzy trzymają się z boku, albo którzy zostali zepchnięci na peryferie naszych wspólnot. Żeby otwierał nam serca na to, co mają do powiedzenia inni. Żeby uczył słuchania cierpliwego, empatycznego, wytrwałego oraz mówienia pokornego i odważnego zarazem”.

Dodaj ogłoszenie