Uroczysta msza w święto Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w Bazylice Katedralnej. Przewodniczył jej arcybiskup Tadeusz Wojda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Uroczystej mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył arcybiskup Tadeusz Wojda. Fot. Dorota Kułaga
W piątek obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Łaski Bożej, głównej patronki Kielc. Obchody tej uroczystości w Bazylice Katedralnej w Kielcach wpisały się w Rok Jubileuszowy 850-lecia istnienia Bazyliki. Uroczystej mszy świętej o godzinie 19 przewodniczył pochodzący z Kielecczyzny arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

Razem z arcybiskupem Tadeuszem Wojdą mszę świętą koncelebrowali między innymi biskup kielecki Jan Piotrowski, biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Jan Piotrowski. Było też wielu księży i wierni, między innymi senator Krzysztof Słoń.

- Pozdrawiam arcybiskupa Tadeusza Wojdę, metropolitę gdańskiego i naszego rodaka z parafii Brzeziny. Księże arcybiskupie, witamy Cię serdecznie i życzymy, aby Twoja posługa przez sprawowanie Eucharystii i wygłoszone Słowo Boże Maryjo pomogła nam odkrywać chrześcijańskie powołanie w świetle przykładu życia i wiary Maryi, Matki Jezusa Chrystusa. (...) Maryjo, w tym jubileuszowym czasie naznaczonym epidemią koronawirusa oraz ideologicznego zamętu, naucz nas, jak owocnie zaczerpnąć z Bożego Skarbca tych łask, które uczynią nas szlachetnymi ludźmi i dobrymi obywatelami miasta, a przede wszystkim wiernymi uczniami Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela - mówił na początku mszy świętej biskup Jan Piotrowski, Pasterz Kościoła Kieleckiego.-W tym uroczystym dniu życzę, aby Kielce, nigdy nie były niczyją własnością, jak tylko jego zacnych obywateli i szlachetnych mieszkańców, zawsze pod opieką Maryi, Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej - dodał.

Dziękuję dobremu Bogu za to, że wspólnie możemy przeżywać uroczystość u czci Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Mogę powiedzieć, że ta świątynia jest mi bliska. W latach 70-tych, kiedy uczęszczałem do liceum, mieszkałem niedaleko stąd. Często przychodziłem do tej kadry, aby tu się wzmacniać duchowo. Jestem więc wdzięczny księdzu biskupowi Janowi za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość - powiedział na początku homilii arcybiskup Tadeusz Wojda.

W dalszej części odniósł się do piątkowej uroczystości. - Nadal potrzebujemy obecności Matki Bożej Łaskawej, a Ona oczekuje nas. Potrzebujemy Jej mocno zwłaszcza teraz, kiedy doświadcza nas epidemia koronawirusa, ale może jeszcze bardziej epidemia rosnącej nienawiści, wzajemnej agresji, podziałów i przemocy, wszelkich form niesprawiedliwości i zła, tych sądów publicznych w mediach i walki z Kościołem - powiedział w czasie homilii arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

Zwrócił tez uwagę na duży kult Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i cudowne łaski otrzymane za Jej wstawiennictwem. - Liczni pielgrzymi zawierzali Jej, prosili Ją o pomoc w zmaganiu się ze swoją biedą. Pokazywali wielkie przywiązanie do Niej. To dzięki temu rozpoczęty kult maryjny trwa po dzień dzisiejszy. Jest on wspaniały i bogaty, jest kultem, który angażuje nas wszystkich. Bądźcie świadomi, że nie może być to tylko kult, Ona ma przemieniać nasze życie. Ono powinno się nieustannie zmieniać - podkreślił metropolita gdański.

Wizerunek Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej jest obecny w Kielcach od początku XVII wieku. Jan Paweł II będąc w Kielcach 3 czerwca 1991 roku koronował słynący łaskami obraz Maryi. Dziś Matka Boża Łaskawa jest Patronką Kielc. Ojciec Święty wskazał nam, abyśmy Jej powierzyli losy naszego miasta i nasze sprawy osobiste.
Na zakończenie Eucharystii w Masłowie Papież powiedział: "Dokonałem koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej w katedrze kieleckiej. Owa koronacja przypada w 820 rocznicę konsekracji waszej katedry. W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców".

Wideo

Dodaj ogłoszenie