Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę...

  Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kielcach

  Red

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kielcach

  ©Krzysztof Krogulec

  W niedzielę, 11 listopada w Kielcach odbędą się obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zaplanowano wiele atrakcji.
  Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kielcach

  ©Krzysztof Krogulec  O godzinie 11 w kieleckiej Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny.

  Po mszy, o 12 wielkie śpiewanie Hymnu Narodowego przez mieszkańców Kielc i regionu.

  O godzinie 12.40 rozpoczną się uroczystości na placu Wolności w Kielcach. Podczas oficjalnej części obchodów nastąpi odsłonięcie przez wojewodę świętokrzyskiego oraz prezydenta Kielc brązowych wieńców przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wszyscy uczestnicy będą mogli również wpisać się do przygotowanej specjalnie na tę uroczystość księgi pamiątkowej „Złóż życzenia Niepodległej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”. Podczas wydarzenia wojewoda wręczy medale okolicznościowe na 100-lecie niepodległości. W uroczystościach wezmą także udział stulatkowie, którzy urodzeni zostali w 1918 roku, natomiast Weterani Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przekażą młodemu pokoleniu wyjątkowe przesłanie, którego celem będzie uwrażliwienie młodych ludzi na kwestie związane z takimi wartościami jak patriotyzm czy honor.

  W programie obchodów znalazły się także: Apel Pamięci, salwa honorowa, defilada pododdziałów. Zaprezentuje się także Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

  Program obchodów Święta Niepodległości - Kielce, 11 listopada 2018:

  Godzina 10.30 - złożenie wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Nie-podległości.

  Godzina 11 - msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem księdza biskupa Jana Piotrowskiego, Ordynariusza Diecezji Kieleckiej.

  Godzina 12 - Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” - plac przed pałacem biskupów krakowskich.

  Godzina 12.15 - przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Dużą, Sienkiewicza, Hipoteczną).

  O godzinie 12.40 rozpocznie się oficjalna część uroczystości na placu Wolności: złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, podniesienie Flagi Państwowej, odegranie Hymnu Państwowego, uroczysta zmiana wart, przemówienie wojewody świętokrzyskiego, wręczenie odznaczeń państwowych, wręczenie medali okolicznościowych na 100-lecie niepodległości, odsłonięcie przez wojewodę świętokrzyskiego i prezydenta Kielc brązowych wieńców przy pomniku, wpis do księgi pamiątkowej, przekazanie przesłania Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej młodemu pokoleniu, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami, złożenie wieńca od społeczeństwa województwa, wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową, krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

  O godzinie 14.30 rozpocznie się rekonstrukcja historyczna „Niepodległość wywalczona - nie podarowana”. O godzinie 15.15 koncert „Mali wojacy”, 15.30 Koncert Listopadowy „Wy-śpiewajmy niepodległość”, 16.30 wręczenie nagród laureatom Gry Miejskiej, 17.00 pokaz laserowy.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (24) forum.echodnia.eu

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce