Uroczyste obchody 75. rocznicy bitwy na Zwierzyńcu w Czarncy...

  Uroczyste obchody 75. rocznicy bitwy na Zwierzyńcu w Czarncy w niedzielę, 17 marca

  sem

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uroczyste obchody 75. rocznicy bitwy na Zwierzyńcu w Czarncy w niedzielę, 17 marca
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Urząd Gminy Włoszczowa

  Już w najbliższą niedzielę 17 marca odbędą się uroczystości upamiętniające bitwę na Zwierzyńcu. Organizatorami wydarzenia są Szkoła Podstawowa w Czarncy oraz Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.
  Uroczystości rozpocznie o godzinie 10.45 zbiórka pocztów sztandarowych oraz delegacji przed budynkiem Szkoły Podstawowej imienia Stefana Czarnieckiego w Czarncy.

  Następnie po odegraniu hymnu państwowego oraz powitaniu zaproszonych gości, uczniowie oraz absolwenci Szkoły Podstawowej w Czarncy wykonają montaż słowno-muzyczny.

  Kolejną częścią uroczystości będzie złożenie wieńców i kwiatów pod tablicą pamiątkową, która została ufundowana 18 marca 1984 roku. Po apelu poległych uczestnicy przemaszerują wspólnie do kościoła, aby wziąć udział we mszy świętej w intencji partyzantów, która rozpocznie się o godzinie 11.30.

  Po mszy wszyscy biorący udział w obchodach udadzą się na poczęstunek, który będzie miał miejsce na stołówce szkolnej.

  Dodajmy, że bitwa na Zwierzyńcu miała miejsce 19 marca 1944 roku i była pokłosiem akcji zbrojnej przeprowadzonej dzień wcześniej na terenie Włoszczowy przez kilka plutonów Armii Krajowej podczas której dokonano między innymi konfiskaty artykułów z niemieckich magazynów, zniszczenia akt gminy i powiatu oraz urządzeń telefonicznych, a także zlikwidowania konfidentów. Opanowanie Włoszczowy przez oddziały Armii Krajowej zakończyło się sukcesem. Partyzanci bez strat własnych ukryli się w okolicznych lasach. Pluton podporucznika Zenona Siudy „Wolta” oddalił się w rejon gajówki Zwierzyniec, gdzie zatrzymał się na odpoczynek. Niestety Niemcy zaskoczyli partyzantów. Podczas walki zginęło jedenastu partyzantów, w tym dowódca plutonu. Niemcy, po kilku dniach kazali pochować ich ciała na Cmentarzu Żydowskim, skąd w 1945 roku ekshumowano je i przeniesiono na cmentarz parafialny we Włoszczowie.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


  ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo