MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Końskich

sem
Katarzyna Matysiak, Marian Wikiera, Starostwo Powiatowe w Końskich
Podobnie jak w poprzednich latach w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Końskich zorganizowano uroczyste obchody. Wydarzenie patronatem objął zarówno Starosta Konecki jak i Burmistrz Miasta i Gminy Końskie.

W pierwszej odsłonie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" udział wzięła delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego oraz młodzież.

Uroczystości rozpoczęto przed dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy 1 Maja, gdzie znajduje się symboliczna pamiątkowa tablica. Prowadzący tą część spotkania wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński podkreślił charakter i znaczenie tego miejsca.

Następnie historyk Marian Wikiera w krótkich słowach przedstawił tragiczne losy żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Wśród wspomnianych osób znalazła się postać Lucjana Frańczaka, pseudonim „Lalek”, który wytrwał z bronią w ręku i poległ od kul dopiero w 1963 roku.

Po uczczeniu minutą ciszy ofiar walki o wolną Polskę, złożono wieńce i zapalono znicze.

Następnie głos zabrał wicestarosta Bogdan Soboń - Skomplikowanie tej naszej historii w tym względzie jest i dla historyków i dla współczesnych jeszcze nie do końca rozszyfrowane. Tutaj była katownia, gdzie zginęło wiele osób, a wiele osób cierpiało. My żyjący mamy o tym pamiętać, a gdy pamięć o bohaterach będzie żywa wśród nas, to my jako naród nigdy nie zginiemy i będziemy niepodlegli - mówił.

Kolejna odsłona uroczystości miała miejsce w II LO imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Po powitaniu zebranych, dyrektor placówki Beata Salata, zaprosiła do części artystycznej, w której młodzież licealna przybliżyła między innymi postacie pułkownika Cieplińskiego, rotmistrza Pileckiego oraz Inki.

Po przemowach wicestarosty Sobonia oraz wiceburmistrza Jasińskiego nastąpiło podsumowanie konkursów, jakie odbyły się na szczeblu szkół podstawowych i średnich. Nagrody wyróżnionym osobiście wręczali przewodnicząca rady powiatu w Końskich Dorota Duda wraz z wicestarostą Bogdanem Soboniem.

Ponadto podsumowano gminny konkurs „Przywróćmy ich pamięć – w hołdzie bohaterom”. W konkursie tym najmłodsi uczniowie gminnych placówek mieli za zadanie stworzyć pracę plastyczną dotyczącą Żołnierzy Wyklętych, zaś starsi ich koledzy zmagali się z wiedzą w postaci testu z dziejów żołnierzy niezłomnych.

Trzecia osłona uroczystości odbyła się następnego dnia w Wąsoszu, którą przygotowali między innymi przewodniczący rady miasta w Końskich Piotr Słoka oraz radny i sołtys Lucjan Górecki. Na tym spotkaniu przedstawiono na konkretnych przykładach, poprzez prelekcję, prezentację oraz krótkie filmy, walkę Polaków z komunistycznym reżimem i losy żołnierzy niezłomnych.

Prezentacje rozpoczęły się pokazem krótkiego filmu fabularnego pod tytułem " Strzemię ". Jego głównym bohaterem jest Sylweriusz Jaworski przesłuchiwany przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa. Twórcami filmu są uczniowie Technikum Informatycznego w Kaliszu Pomorskim należący do Grupy Filmowej " Ragnarr ".

Z kolei Grzegorz Włodarczyk przedstawił postać swojego ojca – Mieczysława, który za udział w zbrojnym podziemiu został skazany w 1950 roku na dożywotnie więzienie. Po ośmiu latach wyszedł na wolność, ale rehabilitacji na mocy postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Łodzi z 1996 roku, osobiście nie doczekał.

Oprócz tego Marian Wikiera zaprezentował cichociemnych zamordowanych i represjonowanych w Polsce Ludowej, a Damian Milczuszek przedstawił film z poszukiwań ofiar terroru stalinowskiego zamordowanych w Zgórsku koło Kielc. W trakcie tych prac ekshumowano osiem osób, w tym sześć z nich udało się zidentyfikować. Wszyscy oni byli wcześniej osadzeni w więzieniu kieleckim.

Dodajmy, iż w przerwach między wystąpieniami Sławomir i Sebastian Moczarscy prezentowali żołnierskie pieśni. Akompaniował im znany w środowisku kombatanckim trębacz – Kuba Kowalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie