Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Końskich

sem
Katarzyna Matysiak, Marian Wikiera, Starostwo Powiatowe w Końskich
Udostępnij:
Podobnie jak w poprzednich latach w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Końskich zorganizowano uroczyste obchody. Wydarzenie patronatem objął zarówno Starosta Konecki jak i Burmistrz Miasta i Gminy Końskie.

W pierwszej odsłonie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" udział wzięła delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego oraz młodzież.

Uroczystości rozpoczęto przed dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy 1 Maja, gdzie znajduje się symboliczna pamiątkowa tablica. Prowadzący tą część spotkania wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński podkreślił charakter i znaczenie tego miejsca.

Następnie historyk Marian Wikiera w krótkich słowach przedstawił tragiczne losy żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Wśród wspomnianych osób znalazła się postać Lucjana Frańczaka, pseudonim „Lalek”, który wytrwał z bronią w ręku i poległ od kul dopiero w 1963 roku.

Po uczczeniu minutą ciszy ofiar walki o wolną Polskę, złożono wieńce i zapalono znicze.

Następnie głos zabrał wicestarosta Bogdan Soboń - Skomplikowanie tej naszej historii w tym względzie jest i dla historyków i dla współczesnych jeszcze nie do końca rozszyfrowane. Tutaj była katownia, gdzie zginęło wiele osób, a wiele osób cierpiało. My żyjący mamy o tym pamiętać, a gdy pamięć o bohaterach będzie żywa wśród nas, to my jako naród nigdy nie zginiemy i będziemy niepodlegli - mówił.

Kolejna odsłona uroczystości miała miejsce w II LO imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Po powitaniu zebranych, dyrektor placówki Beata Salata, zaprosiła do części artystycznej, w której młodzież licealna przybliżyła między innymi postacie pułkownika Cieplińskiego, rotmistrza Pileckiego oraz Inki.

Po przemowach wicestarosty Sobonia oraz wiceburmistrza Jasińskiego nastąpiło podsumowanie konkursów, jakie odbyły się na szczeblu szkół podstawowych i średnich. Nagrody wyróżnionym osobiście wręczali przewodnicząca rady powiatu w Końskich Dorota Duda wraz z wicestarostą Bogdanem Soboniem.

Ponadto podsumowano gminny konkurs „Przywróćmy ich pamięć – w hołdzie bohaterom”. W konkursie tym najmłodsi uczniowie gminnych placówek mieli za zadanie stworzyć pracę plastyczną dotyczącą Żołnierzy Wyklętych, zaś starsi ich koledzy zmagali się z wiedzą w postaci testu z dziejów żołnierzy niezłomnych.

Trzecia osłona uroczystości odbyła się następnego dnia w Wąsoszu, którą przygotowali między innymi przewodniczący rady miasta w Końskich Piotr Słoka oraz radny i sołtys Lucjan Górecki. Na tym spotkaniu przedstawiono na konkretnych przykładach, poprzez prelekcję, prezentację oraz krótkie filmy, walkę Polaków z komunistycznym reżimem i losy żołnierzy niezłomnych.

Prezentacje rozpoczęły się pokazem krótkiego filmu fabularnego pod tytułem " Strzemię ". Jego głównym bohaterem jest Sylweriusz Jaworski przesłuchiwany przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa. Twórcami filmu są uczniowie Technikum Informatycznego w Kaliszu Pomorskim należący do Grupy Filmowej " Ragnarr ".

Z kolei Grzegorz Włodarczyk przedstawił postać swojego ojca – Mieczysława, który za udział w zbrojnym podziemiu został skazany w 1950 roku na dożywotnie więzienie. Po ośmiu latach wyszedł na wolność, ale rehabilitacji na mocy postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Łodzi z 1996 roku, osobiście nie doczekał.

Oprócz tego Marian Wikiera zaprezentował cichociemnych zamordowanych i represjonowanych w Polsce Ludowej, a Damian Milczuszek przedstawił film z poszukiwań ofiar terroru stalinowskiego zamordowanych w Zgórsku koło Kielc. W trakcie tych prac ekshumowano osiem osób, w tym sześć z nich udało się zidentyfikować. Wszyscy oni byli wcześniej osadzeni w więzieniu kieleckim.

Dodajmy, iż w przerwach między wystąpieniami Sławomir i Sebastian Moczarscy prezentowali żołnierskie pieśni. Akompaniował im znany w środowisku kombatanckim trębacz – Kuba Kowalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie