Uroczyste posiedzenie senatu Politechniki Świętokrzyskiej....

  Uroczyste posiedzenie senatu Politechniki Świętokrzyskiej. Uczelnia świętuje 50-lecie istnienia [WIDEO, zdjęcia]

  Dorota Klusek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uroczyste posiedzenie senatu Politechniki Świętokrzyskiej. Uczelnia świętuje 50-lecie istnienia [WIDEO, zdjęcia]

  ©Krzysztof Krogulec

  Odsłonięcie posągu Stanisława Staszica, promocja absolwenta z numerem dyplomu 40 000 oraz przekazanie nowego sztandaru Politechniki Świętokrzyskiej przez prezydenta Kielc - między innymi te wydarzenia znalazły się w programie uroczystego posiedzenia senatu Politechniki Świętokrzyskiej. Doszło do niego w środę, 3 czerwca.
  Uroczyste posiedzenie senatu Politechniki Świętokrzyskiej. Uczelnia świętuje 50-lecie istnienia [WIDEO, zdjęcia]

  ©Krzysztof Krogulec


  3 czerwca - data nieprzypadkowa. Pół wieku temu, tego właśnie dnia rozpoczęła działalność Kielecko-Radomska Wieczorowa Szkoła Inżynierska, która w 1974 roku przekształciła się w Politechnikę Świętokrzyską. Ale tradycje kształcenia technicznego na poziomie wyższym w regionie sięgają głębiej, bo do 1816 roku. Wtedy w Kielcach została otwarta Szkoła Akademiczo-Górnicza. Jej twórcą był Stanisław Staszic.

  NAWIĄZANIE DO TRADYCJI SPRZED 200 LAT

  - To była pierwsza uczelnia techniczna na ziemiach polskich i siódma w Europie - podkreślił profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Przywołał życiorys Staszica, a zwłaszcza jego wkład w rozwój przemysłu w naszym regionie i na polskiej ziemi, dodając: - Ten wielki Polak zasłużył na wieczną pamiątkę, symbol, tutaj przed Politechniką Świętokrzyską.
  Posąg Staszica stanął przed rektoratem. W środę został odsłonięty. Jego autorem jest Sławomir Micek. Wygrał on konkurs, który był skierowany wyłącznie do artystów-rzeźbiarzy wywodzących się z Kielc. - Uznaliśmy, że takie dzieło powinno być efektem rąk pracy kielczan - wyjaśnił rektor Adamczak.  Dalsza część wydarzenia - uroczyste posiedzenie Senatu uczelni - odbyła się w sali wykładowej Politechniki Świętokrzyskiej. Licznie przybyli zaproszeni goście, a wśród nich między innymi rektorzy, prorektorzy i dziekani szkół wyższych z kraju i zagranicy, dopisali świętokrzyscy posłowie i senatorowie, władze województwa i Kielc, samorządowcy z regionu, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Kielcach, oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych.

  ABSOLWENT Z DYPLOMEM NUMER 40 TYSIĘCY

  W uroczystości uczestniczyło także czterech byłych rektorów Politechniki Świętokrzyskiej, profesorowie: Michał Hebda, Ryszard Sobociński, Andrzej Neimitz oraz Wiesław Trąmpczyński.
  Jednym z punktów posiedzenia Senatu, było przekazanie nowego sztandaru Politechniki Świętokrzyskiej przez prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego. - Przekazuję go, jako symbol trwałego związku uczelni z miastem, w obszarze edukacji, nauki, kultury i sportu - powiedział prezydent Lubawski.

  Tego dnia nie można było zapomnieć o studentach. W roku akademickim 2014/2015 został wręczony dyplom numer 40 000. Trafił on do absolwenta studiów pierwszego stopnia, na kierunku mechanika i budowa maszyn - Kamila Wojcieszyńskiego. - Chciałem za to wyróżnienie serdecznie podziękować Politechnice i życzyć jej wszystkiego najlepszego - powiedział Kamil.

  Rozdano także dyplom z numerem 39 999. Otrzymała go Paulina Woźniak (transport), zaś dyplom z numerem 40 001 - Izabela Surma (informatyka).

  HONOROWE STATUETKI

  Wręczono również dwie Honorowe Statuetki Rektora Politechniki Świętokrzyskiej. Pierwsza trafiła do profesora Tadeusza Kaczorka - nauczyciela akademickiego, członka Komisji do Spraw Stopi i Tytułów Naukowych, której w latach 200-2013 był przewodniczącym.

  - Kierując tą ważną państwową instytucją przyczynił się do otrzymania przez Politechnikę Świętokrzyską uprawnień do nadania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie automatyka i robotyka oraz inżyniera produkcji. Uprawnienia te pozwoliły Politechnice Świętokrzyskiej, utrzymać status politechniki - wyjaśnił prorektor uczelni, profesor Bogdan Antoszewski.

  Druga statuetka powędrowała do absolwenta Politechniki Świętokrzyskiej, wybitnego biznesmena i sportowca - Michała Sołowowa, który "urodził się w Kielcach i nigdy nie opuścił tego miasta. Do dziś jest silnie związany z naszym regionem".

  100 LAT!

  Przy okazji jubileuszu zostało odśpiewane "100 lat", były życzenia i ciepłe słowa.

  - Serce rośnie, miło patrzeć, jak Politechnika Świętokrzyska się rozwija. Nie mamy wątpliwości, z tego typu dynamiczny rozwój będzie miał miejsce w kolejnych 50-leciach Politechniki - powiedział profesor Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

  - W Starym Przymierzu jubileusz był czasem łaski. To wielkie wydarzenie. To w wypadku Politechniki Świętokrzyskiej historia zapisana w 50 tomach. Zapisana pracą, trudem, piórem, wydarzeniami i myślą szlachetnych ludzi tej uczelni. Wypada mi tylko pogratulować i życzyć, by przyszłość była nie mniej owocna i nie mniej piękna, jak te 50 minionych lat - biskup kielecki, Jan Piotrowski.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki

  Wideo