Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste poświęcenie symboli gminy Samborzec [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Witold Surowiec wójt Samborca prezentuje nowy sztandar. Obok Sebastian Mazur dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Samborcu.
Witold Surowiec wójt Samborca prezentuje nowy sztandar. Obok Sebastian Mazur dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Samborcu. Klaudia Tajs
Gmina Samborzec od lipca tego roku ma swój herb, sztandar i pieczęć. W uroczystym poświęceniu sztandaru uczestniczyli między innymi przedstawiciele rodu Skotnickich. Pomysłodawcą nadania symboli był Sebastian Mazur dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Samborcu.

Otwierając uroczystość przed budynkiem Urzędu Gminy w Samborcu wójt Witold Surowiec przypomniał, że to symbole, które łączą w sobie tradycję i współczesność. - Nasza gmina powinna się godnie prezentować, aby tak się stało potrzebny był sztandar, flaga i pieczęć gminy - tłumaczył wójt. - Należało ustalić herb. Herb Samborca to tarcza na czerwonym tle i srebrne, dwie złamane strzały. Jest to herb Bogoriów Skotnickich. Nawiązaliśmy do tradycji i współczesności. Należy podkreślić, że ustanowienie symboli wplata się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tradycja to herb Bogoriów. W miejscowości Bogoria Skotnicka zachował się dworek rodziny. - Jest to ewenement na skalę kraju, bo oni od XII wieku do 1945 roku, przebywali w tym samym miejscu - przypomniał wójt. - W tym czasie przyczynili się do utworzenia spółdzielni ogrodniczej, przekazali plac pod budowę szkoły w Skotnikach, byli zaangażowani w powołanie ochotniczej straży pożarnej. Zostali wysiedleni na mocy reformy rolnej. Dziś ród odzyskał swoją własność.
Elementem współczesnym w herbie są jabłka. - Gmina Samborzec to sady i przede wszystkim jabłka - dodał wójt. - Dlatego po obydwu stronach są dwa żółte jabłka z zielonymi listkami.

W uroczystym poświęceniu symboli wzięli udział przedstawiciele rodu Skotnickich Ewa Skotnicka i Michał Skotnicki. Michał Skotnicki podziękował w imieniu rodziny za wyróżnienie. Przypomniał także, że mieszkańcy gminy Samborzec i ród Skotnickich od wielu lat mają wspólną, historię, sięgającą średniowiecza.

Swoją wypowiedź Michał Skotnicki podzielił na dwie części. W pierwszej, nawiązującej do historii przypomniał, że herb Bogoria został nadany pierwszemu członkowi rodziny Michałowi przez króla Bolesława Śmiałego w 1069. - Te dwie strzały symbolizują i strzały, które miał w piersi w bitwie pod Płowcami - przypomniał Michał Skotnicki. - Pierwszy, materialny dowód łączności rodziny z tymi terenami to fundacja opactwa Cystersów w Koprzywnicy w 1185 przez Mikołaja wojewodę sandomierskiego. Tam można odnaleźć te dwie strzały.
Michał Skotnicki odniósł się także do trudnych czasów II wojny światowej, okresu komunizmu i czasów stalinowskich. - W tamtym czasie moja rodzina była bardzo wspierana przez mieszkańców - dodał. - Dzięki czemu przetrwali w Warszawie najtrudniejsze czasy - powiedział Michał Skotnicki.

Dopełnieniem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na obelisku przed budyniem Urzędu Gminy w Samborcu oraz występ artystyczny młodzieży.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie