Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość Dnia Czynu Chłopskiego w Kałkowie [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Po mszy, wszyscy, w procesji przeszli do Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego
Po mszy, wszyscy, w procesji przeszli do Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego Fot. Sanktuarium Kałków
Doroczna uroczystość Dnia Czynu Chłopskiego, została zorganizowana w niedzielę, po raz 20 w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Uczestniczyli działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.

Rozpoczęto uroczystą, koncelebrowaną mszą w kościele sanktuarium. Koncelebrze przewodził ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium. On też wygłosił homilię, w głównej mierze poświęconą Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Towarzyszyli mu księża: Stanisław Dębowski i Marek Kiełbasa.

W mszy uczestniczyli: Czesław Siekierski- członek Rady Naczelnej i Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, Piotr Żołądek- radny Sejmiku Świętokrzyskiego, członek Rady Naczelnej PSL wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Kielcach, Krzysztof Marwicki- członek Głównej Komisji Rewizyjnej PSL, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego w Kielcach, Dariusz Dąbrowski- prezes Zarządu Powiatowego PSL w Starachowicach wraz z zarządem. Byli prezesi zarządów gminnych PSL w Brodach, Mircu, Pawłowie, Starachowicach i Wąchocku.

Po mszy, wszyscy, w procesji przeszli do Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego. Tu w Panteonie Chłopów Polskich, jedynym takim w Polsce, głos zabrali: Dariusz Dąbrowski i Czesław Siekierski. Złożono kwiaty, zapalono znicze.

By obchody Dnia Czynu Chłopskiego nie kolidowały z obchodami Dnia Wojska Polskiego, uroczystości poświęcone Bitwie Warszawskiej 1920 roku zorganizowano w sanktuarium w Kałkowie, w poprzednią niedzielę 8 sierpnia.

Kałków zamiast Radzymina

Święto Czynu Chłopskiego zostało ustanowione w 1936 roku przez Naczelny Komitet Wykonawczy Stronnictwa Ludowego, dla upamiętnienia wkładu polskich chłopów i ich przywódcy - premiera Wincentego Witosa w zwycięstwo, w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Obchody centralne tego święta odbywały się w Radzyminie, ale tu zostały zdominowane przez obchody Święta Wojska Polskiego. Dlatego PSL postanowił poszukać innego, stałego miejsca. Wybór padł na sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie, gdzie zaczęto tworzyć Panteon Chłopów Polskich.

Panteon Chłopów Polskich w kałkowskiej Golgocie Martyrologii Nardu Polskiego powstał dzięki staraniom Wincentego Stawarza - wiceprezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego i wnuka Wincentego Witosa oraz dzięki życzliwemu poparciu już nieżyjącego księdza infułata Czesława Wali – twórcy i wieloletniego kustosza sanktuarium w Kałkowie. Począwszy od roku 2000 odbywały się w Kałkowie centralne obchody Święta Czynu Chłopskiego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie