Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość na Cmentarzu Ofiar Egzekucji w Swaryszowie w gminie Sędziszów. Upamiętniono pomordowanych mieszkańców wsi polskiej. Zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Wtorek 12 lipca był dniem poświęconym obchodom Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, które przypadają w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Upamiętniono mieszkańców polskich wsi, którzy wykazali się patriotyzmem i odwagą podczas II wojny światowej.

12 lipca na Cmentarzu Ofiar Egzekucji z 17 sierpnia 1944 roku w Swaryszowie uczczono modlitwą pamięć o zamordowanych mieszkańcach wsi polskich w tym mieszkańców Swaryszowa. 7 sierpnia 1944 roku niemieccy żandarmi z Kielc z oddziałami ukraińskich nacjonalistów spacyfikowali wieś. Wówczas w pobliskim lesie zamordowano 35 osób, a około 20 mężczyzn zatrzymano i wywieziono w okolice Pińczowa w celu budowania umocnień.

Obchody rozpoczęto od wspólnego zaśpiewania Hymnu Polski, potem głos zabrał burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek.
- Spotykamy się w dniu 12 lipca w tym szczególnym dla nas miejscu, którym jest Cmentarz Ofiar Egzekucji z 17 sierpnia 44 roku. Ta symboliczna data ma przypominać o wszystkich represjach, jakie dotknęły mieszkańców polskich wsi podczas II wojny światowej. Spotkania takie jak nasze mają przywracać należne miejsce w historii dla wszystkich ofiar martyrologii. Jest to nasz obowiązek wobec tych, którzy w godzinie próby stanęli do walki i tych, którzy swój patriotyzm przypłacili życiem - mówił burmistrz Sędziszowa, Wacław Szarek

Kolejnym punktem tegorocznych obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej była wspólna modlitwa w intencji wszystkich mieszkańców wsi w gminie i kraju, którzy zostali pomordowani podczas trwania II wojny światowej. Modlitwie przewodniczył Ksiądz Dziekan Edmund Nocoń. - Stając wśród grobów, wśród mogił mieszkańców tej miejscowości pamiętajmy o wszystkich poległych na polskiej ziemi, wśród polskich zbóż, wśród polskich wsi(...) Prosimy z ufnością o zbawienie wszystkich w walce o wolność naszej ojczyzny, naszego narodu, szczególnie na terenach wiejskich - mówił ksiądz dziekan.

W tegorocznej uroczystości uczestniczyli między innymi: burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek, Przewodniczący Rady Miejskiej Adam Mysiara z radnymi, naczelnik Wydziału Oświaty Marta Jędrzejczyk-Różycka, naczelnik Wydziału RGD Anna Grzybowska, przewodniczący Rady Powiatu Marek Mentel wraz z radną Ewą Kubas-Samociuk.

Uroczystość na swaryszowskim cmentarzu zakończono programem artystycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Krzcięcicach. Następnie zaproszeni goście i uczestnicy, w hołdzie pomordowanym złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów oraz zapalili pamiątkowe znicze. Wiązanki złożyli między innymi: Marian Adam Bochenski, Andrzej Baniak i Zbigniew Zadrapa – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Sędziszowie, Bogusława Wypych - radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, prezes LGD „Ziemia Jędrzejowska – Gryf”, dyrektorzy lokalnych placówek oświaty wraz z uczniami, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie, przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego. W imieniu mieszkańców Swaryszowa wiązankę złożyli: sołtys Bożena Grabek, prezes OSP Wojciech Koziński i przewodnicząca KGW Anna Bratek. Uroczystość poprowadziła Sekretarz Gminy Sędziszów Małgorzata Muzoł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie